Yeni Başlayanlar İçin Anksiyete

Anksiyete Nedir?

Anksiyete, sebepsiz bir kaygıya sıkıntı ve huzursuzluk hislerinin eşlik ettiği bir duygu durumudur. Sağlık, iş, ikili ilişkiler, günlük yaşam olayları gibi farklı yaşam alanlarını kapsayan endişeler söz konusu olabilir ve beraberinde fiziksel belirtiler yaratabilir.
Bu durum kişinin günlük yaşamında bozulmalara yol açabileceği gibi, işlevselliğini bozabilir, uyku ve iştahla ilgili sorunlara sebep olabilir. Ayrıca başta depresyon olmak üzere farklı psikiyatrik durumlara sebep olabilir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu’nun Sebepleri Nelerdir?

Kişilik özellikleri, yetiştirilme tarzı, genetik faktörler, travmatik yaşam olayları, güncel yaşam koşulları gibi bir çok faktör söz konusu duruma etkili olabilmektedir.
Herkes anksiyeteye sebep olan olaylar yaşayabilir ve bu durum farklı sürelerde kişilerin yaşam kalitelerini etkilyebilir ancak yaygın anskiyete bozukluğu yaşayan kişilerde bu durum hayatlarının geneline yayılmıştır.

Düşünce Sistemi Nasıldır?

Yaygın anksiyete bozukluğunda düşünceler yaşamdaki muhtemel tehlikelere odaklanmıştır. ‘Ya işten çıkarılırsam’, ‘kesin başına kötü bir şey geldi’, ‘Bir hastalık çıkacak’ gibi düşünceler sıklıkla görülür. Kişiler bu tip düşüncelerin önüne geçmeyi sıklıkla başaramazlar.

Tedavide Psikoterapi

Bilişsel davranışçı terapiler tedavide oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Terapi temel olarak kişiyi kaygı konusunda bilinçlendirme, duyguların oluşumunu anlama, kaygıyı azaltma becerileri, bilişsel yeniden yapılandırma ve kaçınmaları önlemeyi amaçlamaktadır

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yeni başlayanlar için panik atak
Panik ataklar nasıl gelişir
Panik atak ve panik bozukluk arasındaki farklar
Panik atak tedavisi
Yeni başlayanlar için fobi
Yeni başlayanlar için sosyal fobi
Obsesif kompülsif bozukluk