kaygı-bozukluguKaygı (Anksiyete) Bozukluğu Nedir?

Kaygı (anksiyete) bozukluğu gerçek veya kurgusal bir duruma ilişkin hissedilen, kişinin günlük yaşamında, işlevselliğinde ve ikili ilişkilerinde bozulmalara sebep olan kaygı durumudur.

Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları başlığı altında aşağıdaki farklı klinik tabloları sıklıkla gözlemlenen durumlardandır:

Kaygı Bozukluğu Belirtileri

Kaygı bozukluğu belirtileri psikolojik ve fiziksel olarak kendisini gösterir. Sık karşılaşılan belirtiler  gerginlik, huzursuzluk, çarpıntı, nefes darlığı, karıncalanma ve uyuşma, yabancılaşma, titreme, halsizliktir.

Anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerde ayrıca günlük yaşamdaki bazı aktivitelerden kaçınmalar da gözlemlenebilmektedir (Örn: kalabalığa girememe, toplu taşıma kullanamama, fiziksel efordan kaçınma vb.). 

Kaygı Bozukluğu Tedavisinde Psikolojik Destek

Kaygı bozuklukları tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi kullanılabilmektedir. Özellikle psikoterapi uygulamaları anksiyete bozuklukları üzerinde çok olumlu etkiler göstermektedir. Bir çok araştırma terapinin anksiyete bozukluklarında ilaç tedavisine kıyasla uzun süreli iyileşmeler sağladığını göstermiştir.

Nora Psikoloji’de Kaygı Bozukluğu Çalışmaları

Özel çalışma konularımızdan olan anksiyete bozukluklarında kullandığımız yapılandırılmış terapi programları ile anksiyete bozukluklarında aldığımız etkin sonuçlar Nora Psikoloji’yi İzmir dışı başvurularda  da tercih edilen bir merkez haline getirmeyi başardı. Yüz yüze ve online terapi ile yürüttüğümüz çalışmalarla ilgili bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Anksiyete bozuklukları ile ilgili ilginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Anksiyete Bozuklukları Serisi