Yeni Başlayanlar İçin Fobi

Fobi ve korku’nun farkı nedir?

Korku doğuştan sahip olduğumuz temel duygulardan birisidir. Hepimiz bir tehlike veya tehdit karşısında korku duygusunu hisseder alarm durumuna geçeriz ve bu doğrultuda tepkiler veririz. Ancak korku duygusu kimi zaman patolojik bir hal alabilir. Normal şartlarda korku yaratmayacak ya da düşük seviyede korku yaratacak durumlar kişide korku hatta panik tepkilerini tetikleyebilir. Yani fobi normal şartlarda korkuya sebep olmayan veya düşük seviyede korku yaratan durumların, nesnelerin veya olayların yoğun korku duygusuna sebep olmasıdır.

Ne gibi fobiler vardır?

Tahmin ettiğinizin ötesinde, çok sayıda fobi vardır. Kedi, köpek, asansör fobisi gibi bilinen fobiler dışında anuptafobi (bekar kalma korkusu), aquafobi (su korkusu), galaktofobi (süt korkusu), hilofobi (orman korkusu) gibi farklı fobiler de vardır.

Fobisi olan kişileri anlamak

Fobisi olan kişiler korkularının kökenlerini hatta bazen sebeplerini açıklamakta zorlanırlar. Bununla birlikte tepkilerini kontrol etmekte zorlanırlar. Yaşadıkları yoğun kaygı bazen bir panik atakla bile sonuçlanabilir. Yaşadıkları duygular size doğru havlayarak koşan bir pitbull karşısında hissettiğiniz duygularla aynıdır.

Fobilere Ne Sebep Olmaktadır?

Genetik etkenler, anskiyöz kişilik veya diğer anskiyete bozuklukları, travmatik yaşantılar gibi tetikleyici bazı unsurlar olabileceği gibi bu gibi faktörler olmadan da fobiler meydana gelebilir. Her 10 kişiden 1’inde fobi görülebilmektedir.

Fobilerde Tedavi Nasıldır?

Fobilerin tedavisinde ilaç ve psikoterapi etkili sonuçlar vermektedir. Psikoterapi uygulamalarında bilişsel davranışçı terapiler fobiler üzerinde başarılıdır. Terapi sürecinin bir kısmı bilişsel yeniden yapılandırma gibi düşüncelerle ilgili kısıma yönelik bir diğer kısım da duyarsızlaştırmaya yönelik davranışçı müdahaleleri içermektedir.

Beğenebileceğiniz diğer yazılarımız:

Yeni başlayanlar için anksiyete
Yeni başlayanlar için panik atak
Panik ataklar nasıl gelişir
Panik atak ve panik bozukluk arasındaki farklar
Panik atak tedavisi
Yeni başlayanlar için sosyal fobi
Obsesif kompülsif bozukluk