öfke-klinigi-öfke-kontrolu Türkiye’nin İlk Öfke Kliniği

Öfkesiz 2010 yılında Uzm. Klinik Psikolog Kayhan GÜRBÜZ tarafından Performans Psikiyatri bünyesinde kuruldu. Bugüne kadar geçen süreçte, bireysel tedavi ve kurumsal eğitim programlarının yanı sıra sosyal sorumluluk kapsamında bir çok belediye ve stk ile ortak çalışmalar yürütüldü. Bugün Öfkesiz,öfke kontrolü çalışmalarını Uzm. Klinik Psikolog Kayhan GÜRBÜZ’ün kurucusu olduğu Nora Psikoloji bünyesinde İzmir’de sürdürmekte ayrıca şehir dışı ve yurt dışından gelen başvurulara online hizmet vermektedir.

Öfke Kontrolünde Etkin Yöntemler

Öfke kontrolü konusunda sorun yaşayan hemen hemen herkes bilir ki klasik yöntemler (10’a kadar saymak vb.) işe yaramaz. Öfke yoğun biçimde yaşandığında kontrolü güçleşir. Çalışmalarımızda dolayısıyla kişiyi öfkeye götüren, öfkenin şiddetini artıran zihinsel süreçler üzerine çalışarak, kişinin öfke duygusunu daha az sıklıkta ve yoğunlukta yaşamasını, kızgınlık duygusunu uygun şekilde ifade edebilmesi hedeflenmekedir. Öfke kontrolü ‘öfkeyi bastırmak’ veya sorunlara ‘boyun eğmek’ değildir.

Öfke Kontrolü Ne Zaman Gerekli?

Öfkeyi kontrol edememek birçoğumuzda bağırıp çağırma, küfür yada hakaret etme, saldırganlık gösterme gibi davranışlarla tanımlanıyor olsa da içeriği düşündüğümüzden daha geniştir. Öfke patlaması yaşanmadığında bile öfke duygusu yaşamak kişiyi sıklıkla rahatsız eder baş, mide ve kas ağrılarına sebep olabilir.

Aşağıdaki sorulardan bir tanesine vereceğiniz evet yanıtı öfke konusunda yardım almanız için yeterli olabilir.

• Öfkeniz geçince kendinizi gergin,üzgün,pişman hissettiğiniz oluyor mu?

• Öfkelendiğinizde bu durum yarım saatten fazla sürüyor mu?

• Öfkelendiğiniz zaman karşınızdakini kırıcı,küçük düşürücü,aşağılayıcı veya hakaret edici kelimeler kullanıyormusunuz?

• Öfkeniz geçtikten sonra amacınıza ulaştığınıza inanıyormusunuz?

• Karşınızdakini ittiğiniz veya vurduğunuz oluyor mu?

• Tartışma esnasında hakimiyet kurmaya çalışıyormusunuz?

• Öfkelendiğiniz zaman duygularınızı içinize atıyormusunuz?

• Zamanınızın büyük bir kısmını sizi öfkelendiren şeyi düşünerek harcadığınız ve yapmanız gereken şeylere dikkatinizi veremediğiniz oluyor mu?

Herkes Öfkesini Kontrolünü Öğrenebilir

Öfke kontrolüne başlamayı zorlaştıran en önemli husus sıklıkla sorunun çözümüne ilişkin duyulan umutsuzluktur, bir çok kişi öfkeyi kalıtsal değiştirilmesi imkansız bir şey gibi görür. Ancak durum gerçekte böyle değildir. Öfke ifadesi öğrenilmiş bir şeydir ve farklı ifade şekilleri de öğrenilebilir.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız

Öfke kontrolü nedir? Ne Amaçlar?
Öfke Kontrolüne Neden Başlayamıyoruz?

İzmir Psikolog için anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.