ilaçsız anksiyete tedavisi

İlaçsız Anksiyete Tedavisi

Yaygın anksiyete hayatımızın birçok alanını önemli ölçüde etkileyen, gerginlik, huzursuzluk, aşırı endişe gibi hem psikolojik hem fiziksel belirtilerle karakterize kronik bir psikolojik durumdur. Yaygın anksiyete belirtileri genellikle zamanla değişir ve belirtiler aylar yada yıllardır devam edebilir. Anksiyete sorunu yaşayan bireylerin çoğu uykusuzluk, depresif ruh hali, keyif alamama ve panik ataklar deneyimler. Bu gibi belirtiler kişinin günlük yaşamını, aile ve iş hayatını ciddi derecede etkileyebildiği için anksiyete tedavisi oldukça önem taşımaktadır.

Anksiyete ve Panik Atak

Panik ataklar ise beklenmedik veya korkutucu bir durum tarafından tetiklenebilen veya kendiliğinden ortaya çıkan geçici yoğun anksiyete ataklarıdır. Panik atak tipik olarak baş dönmesi, terleme, titreme, ellerde veya kollarda uyuşma, nefes darlığı, kalp çarpıntısı ve ölüm korkusu ile ilişkilidir. Panik atak sırasında yaşanan belirtilerin şiddetinde ve süresinde önemli farklılıklar vardır. Yaygın kaygı ve panik ataklarının oraya çıkmasında biyolojik, psikolojik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı bilinmektedir.

İlaç Tedavisinin Sınırlılıkları

Anksiyete tedavisinde psikoterapi ve ilaç tedavisi kullanılabilir. Yapılan araştırmalar, tekrarlayan panik atakların ve yaygın kaygının kısa süreli tedavisinde ilaçların etkili olabildiğini göstermektedir. Günümüzde birçok ilaç tedavisi anksiyete üzerinde faydalı olabilmekle birlikte, sınırlı etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Öncelikle, panik atak ve anksiyete belirtilerini kontrol etmek için uzun yıllar ilaç kullanan bireyler, ilaç bağımlılığı açısından önemli risk altındadır. Ayrıca, anksiyete sorunu yaşayan kişilerin çoğunun başlangıçta ilaçlardan fayda gördüğü ancak uzun vadede anksiyete belirtilerinin kalıcı olduğu görülmektedir.

Anksiyete İlaçsız Geçer mi?

Anksiyete tedavisinde belirtilerin çok şiddetli olması, uzun süredir deneyimlenmesi gibi durumlarda ilaç tedavisinden faydalanmak gerekebilmektedir. Ancak anksiyete belirtilerinin kalıcı olarak değişebilmesi için psikoterapi gereklidir. Anksiyetenin kalıcı olarak tedavi edilmediği durumlarda, bireyin yaşamında dönem dönem benzer sorunlar yaşadığı görülmektedir. Çalışmalar anksiyete belirtilerinin ilaçsız, psikoterapi ile çoğu zaman geçebileceğini göstermektedir.

Anksiyete İlaçsız Nasıl Geçer?

Anksiyete bozukluğu yaşayan kişiler için konuşma terapisi özellikle önem taşımaktadır. Konuşma terapisinin önemli bir parçası olan psikoeğitim, anksiyetenin bedensel belirtileri, endişeden kaygıya giden mekanizma ve tedavi rasyoneli hakkında bilgi içerir. Anksiyetenin ilaçsız tedavisinde bilişsel davranışçı terapi, en sık kullanılan ve en etkili psikoterapi yöntemlerindendir. Psikoterapinin amacı, kişinin düşüncelerinin duygularını ve davranışlarını nasıl etkilediğini anlamasına ve gerçekçi ve işlevsel değerlendirmeler yapabilmesine yardımcı olmaktır. Anksiye belirtileri belirgin bir sıkıntı gösterdiği zaman ve kişinin sosyal ve mesleki işlevinde bozulmalar oluşmaya başladığı zaman tedavi gereklidir.

Anksiyete ve Psikolojik Destek

Psikoterapi anksiyete durumlarında kişinin daha iyi hissetmesine olanak sağlayabilmektedir. Dilerseniz Nora Psikoloji‘nin bu alanda deneyimli psikologlarından İzmir’de yüz yüze veya uzaktan online psikolog görüşmeleri ile destek alabilirsiniz. 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız: 

 

Anksiyete Testi

Beck Anksiyete Ölçeği

Depresyon Testi

Beck Depresyon Ölçeği

Panik Atak Testi

Panik Bozukluk Şiddeti Ölçeği