Panik Atak Testi

  • Son 1 haftayı düşünerek aşağıdaki sorulara cevap veriniz.
  • 6. Soru hariç diğer tüm maddeler için sadece tek cevap veriniz.
1.Ne sıklıkta panik atağı geçirdiniz?
2.Geçen hafta içindeki panik ataklarınız ne şiddetteydi?
3.Panik ataklarının her biri genellikle ne kadar sürüyordu?
4.Ataklardan çoğu beklenen atak mıydı (yani korkulan durumlarda ortaya çıkan) yoksa beklenmedik anda (kendiliğinden) mi ortaya çıkıyordu?
5.Geçtiğimiz hafta panik atağı geçireceğiniz veya rahatsız olacağınızdan korkmanız nedeniyle belirli durumlardan kaçındınız mı?
6.Lütfen aşağıdaki listeden kaçındığınız durumları ya da birisi yanınızda değilken panik atağı geçirdiğiniz veya rahatsız olduğunuz durumları işaretleyin. (Yalnızca bu madde için birden fazla işaretleme yapabilirsiniz.)
7.Kaçındığınız bu durumlar sizce ne kadar önemliydi?
8.Geçen hafta içinde panik atağı geçirmekten korkunuz oldu mu?
9.Bu “korkudan korkmak” ne kadar şiddetliydi?
10.Geçen hafta içinde panik ataklarınız ya da agorafobinin aile ilişkilerinizde (eş, çocuklar vb) kısıtlanmaya ya da bozulmaya yol açtı mı?
11.Geçen hafta içinde panik ataklarınızın ya da agorafobinizin toplumsal yaşamınız veya boş zamanlarınızı değerlendirmenizde kısıtlamaya ya da bozulmaya (sinemaya veya bir arkadaş toplantısına gidememe gibi) yol açtı mı?
12.Geçen hafta içinde panik ataklarınız ya da agorafobinizin iş veya evdeki sorumluluklarınızı yerine getirmenizde kısıtlanma ya da bozulmaya yol açtı mı?
13.Geçen hafta içinde bunaltı belirtilerinizden ötürü zarar göreceğiniz (örn; kalp krizi geçirmek, yığılıp kalmak ya da yaralanmak) endişesini yaşadınız mı?
14.Doktorunuz sizin çarpıntı, baş dönmesi, karıncalanma, nefes alamama gibi belirtilerinizin ruhsal nedenli olduğunu söylediğinde onun yanlış düşündüğüne inandığınız oldu mu? Gerçek nedenin henüz adı konmamış bedensel bir durum olduğunu düşünür müsünüz?