Taş (crack cocain) nedir?

Taş (crack) normalde pudra şeklinde olan kokainin kristalize edilmiş halidir. Taş, kokainin en güçlü ve en riskli formudur. Kokaine göre en az 10 kat daha hızlı etki eder ve çok daha tehlikelidir, hatta ölümcüldür. Tek bir kere kullanılması bile taş bağımlılığının gelişmesi için risk oluşturur.

Taş nasıl kullanılır?

Sıklıkla yakılıp dumanı çekilerek içilir. Tütün ve nargileyle kullanılır. Burun yoluyla da alınabilir.

Taş neden tercih edilir?

Kokaine göre daha etkili ve daha ekonomik olması sebebiyle tercih edilebilmektedir.

Kullananlarda nasıl etki eder?

Kullanıcılarda ilk dönem yoğun öfori meydana getirir ancak madde etkisi geçtikten sonra tam zıttı depresif bir duygu durum meydana çıkar. Kişi mutsuz, kaygılı, gergin hisseder ve bu duygulardan kurtulup tekrar aynı etkiyi hissetmek için yeniden madde kullanır. Böylelikle bir kısır döngü oluşur. Uzun dönem kullanıcılarda madde başlangıçtaki etksini göstermez, sadece yoksunluktan kurtulup normal hissedebilmelerini sağlar.

Kullanıcıların bilmesi gerekenler

Çok hızlı tolerans geliştiren taş, kişiyi bir önceki kullanımda hissettiklerini tekrar hissetmek için daha fazla miktar kullanmak zorunda bırakır. Bu durum zamanla kullanıcıları günde binlerce lira harcamaya mecbur edebilir. Kullanılan miktar arttıkça harcanan para da arttığından taş alabilmek için suç işlemeye başlama olasılığı yüksektir.

Kısa vadede ölüme, kalp krizlerine, paranoyak davranışlara, uzun dönemde ağır anksiyete ve depresyona, psikoza, yeme ve uyku bozukluklarına, ayrıca karaciğer, böbrek ve solunum yolları ile ilişkili sorunlara sebebiyet verir. Bunların dışında madde etkisine bağlı ikincil riskler görülebilir.

Taş bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Psikoterapi, madde kullanımı ile ilişkili bozukluklarda etkilidir. Taş bağımlılığı tedavisi için Nora Psikoloji‘de motivasyonel görüşme,bilişsel davranışçı terapiler, kabul ve kararlılık terapisi (ACT), akılcı duygusal davranış terapisi uygulamaları kullanılmaktadır. Bağımlılığın şiddetli olduğu, yoksunluk belirtileriyle baş edilemediği durumlarda tedavi sürecinde ilaç planlaması için psikiyatri uzmanı ile işbirliği yapılmaktadır. Tedavinin sabır ve kararlılık gerektiren bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Madde Bağımlılığı Tedavisi Kendine Yardım Rehberi İçin Tıklayınız

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:
İnsanlar Neden Uyuşturucu Kullanır?
Madde Kullanımını Bırakmak
Kristal Bağımlılığı
Esrar Bağımlılığı
Eroin Bağımlılığı
Alkol Bağımlılığı ve Kötüye Kullanım
Bonzai ve Jamaika Bağımlılığı
Ekstazi Bağımlılığı
İzmir Psikolog 
Online Terapi