Madde Bağımlılığı Tedavisi

madde bağımlılığı tedavisi

Madde bağımlılığı tedavisi için ayaktan veya yatarak tedavi seçenekleri mevcuttur. Hangisini seçmek gerektiği bağımlılığın şiddetiyle ilişkilidir. Bunu değerlendirirken, temel olarak  kullanılan madde, kullanım süresi ve miktarı bağımlılığın şiddetini anlamamıza yardımcı olur.

Maddenin cinsi ne olursa olsun, kullanıcı haftanın her günü bir veya birden fazla kez kullanıyorsa, bu kullanımlar günün öğleden önceki saatlerinde de gerçekleşiyorsa yatarak tedavi seçeneğine öncelik verilebilir. Aynı şekilde bazı maddeler her gün kullanılmasa bile, uzun dönem kullanıma ve maddenin cinsine bağlı olarak yoğun yoksunluk belirtileri yarattığından yatarak tedaviye öncelik verilebilir.

Eğer kullanıcı maddeyi kullanmadan bir kaç gün geçirebiliyorsa, durumu değerlendirildikten sonra ayaktan tedaviye öncelik verilebilir.

Maddeyi bırakmak istiyorsanız aşağıda açıklayacağımız 5 adımda önemli noktaları açıklayacağız.

Madde Bağımlılığı Tedavisi İçin İlk Adım

Madde kullanmayı bırakmanın ilk adımı karar vermektir. Karar vermek, yüzde yüz motive ya da istekli olmak demek değildir.  Madde kullananların çoğu  başlamak için tamamiyle istekli ve motive olmayı bir koşul gibi gördükleri için bırakmayla ilgili ilk adımı atamazlar. Oysa istek ve motivasyon bazen ilk adımı attıktan sonra sonra yükselir.

Hedefleri Doğru Şekillendirmek

Bizi gitmek istediğimiz yere götüreceğini bildiğimiz yollarda yolculuk keyiflidir. Yoldan emin olmadığımızda ise yolculuk bizde kaygı uyandırır. Maddeyi bırakmak gibi bir hedefimiz varsa bu yol nereden ve ne yapmaktan geçer? Bu soruya herkesin vereceği cevap değişebilir (örneğin: Bugün hiç içmemek, x kişisi ile görüşmemek vb.) vereceğiniz belirgin ve kısa dönemli hedeflerle kendi rotanızı belirleyebilirsiniz. Bu hedefler sizi varışa hemen götürmese de adım adım yaklaştırır.

Tökezlemelere Tolerans

Maddeyi bırakmak çeşitli zorlukları ve tuzakları olan bir süreçtir. Bu süreçte bazen yoksunlukla gelen belirtilere yenik düşmüş olabilirsiniz.  İnsanların en sık yaptıkları hata bu tökezlemelerden sonra başarısız olduklarını düşünüp maddeyi bırakma projesinden tamamiyle vazgeçmeleri olur. Tökezlemelerin bu sürecin her etabında olabileceğini bilin. Maçı gol yediğimizde değil bıraktığımızda kaybederiz.

Duygulara Reaksiyon

Maddeyi bırakmaya karar verip ilk adımı attıktan sonra yoksunluk belirtileri kendisini gösterir, huzursuzluk, mutsuzluk, sinirlilik, madde kullanma isteği bu süreçte sık ve yoğun hissediliyor olabilir. Maddeyi bırakan kişiler bu duygularla karşı karşıya kaldıklarında bundan kurtulmaya ya da bunları hissetmemeye çalışırlar. Hatta bu duyguları yaşıyor olmayı bir başarısızlık olarak gördükleri olur. Bu kullanıcıları sıklıkla maddeye tekrar başlamaya götürür.  Bu duygular rahatsız edici olsa da, yaşanması normal süreçlerdir. Dolayısıyla maddeyi bırakmak için bir adım attıysanız bunları yaşamamaya ya da bunlardan bir an önce kurtulmaya değil, bu duyguları deneyimliyor olmaya izin vermek gerekir.

Uzman Desteği

Kullandığınız madde ve miktar ne olursa olsun, bağımlılık tedavisi uzman desteği ile her zaman daha kolaylaşır. Bu süreci yönetmek için medikal destek kadar psikoterapi de önemlidir. Dolayısıyla tedavi sürecinde bir psikologla görüşmek gerek arınma gerekse de bağımlılıkla ilişkili diğer sorunların çözümünde size büyük faydalar sağlayacaktır.

Merkezimiz uzman klinik psikologları ile İzmir haricinde, şehir dışında veya yurt dışında yaşayan kişilere online terapi ile internet üzerinden destek olabilmektedir. Psikologlarımızla ilgili detaylı bilgi için ‘Psikologlarımız’ sayfasını ziyaret edebilir veya buraya tıklayarak iletişim bilgilerimize ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Bu içeriği paylaşın