İnsanlar Neden Uyuşturucu Kullanır?

neden uyuşturucuİnsanlar Neden Uyuşturucu Kullanır?

İnsanlar neden uyuşturucu kullanır sorusunun cevabı kişiden kişiye ve kullanılan maddenin çeşidine göre değişmektedir. Bazı kullanıcılarda kullanım birden fazla nedene bağlıdır, bazılarında ise kullanım nedenleri zaman içinde farklılık gösterebilir. İnsanları uyuşturucu kullanmaya götüren en yaygın nedenler aşağıdaki gibidir.

Merak

Uyuşturucuyla tanışmada en önemli etkenlerden biri meraktır. Arkadaş çevresinde kullanan birilerinin olması ve maddenin etkilerine ilişkin konuşmalar kişide merak uyandırabilir ve ilk kullanıma zemin hazırlayabilir. Ergenlik döneminde olmak, maddenin kısa ve uzun vade riskleri ile ilgili bilgi sahibi olmamak, yeni deneyimler arama, maddeye ilişkin pozitif düşünceler, merakın davranışa geçmesinde etkili olabilir.

Bir gruba ait olma isteği

Birçok kişi bulunduğu ortama, gruba ait olma ihtiyacıyla madde kullanımına başlayıp devam etmektedir. Madde kullanan ya da kullanmaya meraklı arkadaş grubu olan kişilerde madde kullanımına rastlanılabilmektedir. Kişilik özellikleri, arkadaşların tutumları, arkadaşlık ilişkisinin yakınlığı ve samimiyeti bu konuda önemli etkenlerdir.

Eğlenme amaçlı

Bazı uyuşturucu maddeler özellikle genç kullanıcılar tarafından, yarattığı etkiler itibariyle, eğlence amaçlı kullanılır. Dolayısıyla uyuşturucu maddelerin sağladığı gelip geçici haz ve mutluluk hali, yaşamında mutsuz olan kişilerde uyuşturucu madde kullanımına zemin hazırlayabilmektedir.

Sorunlarla baş etme yöntemi olarak

Alkol ve uyuşturucu maddeler kullanıcının benlik algısını bazen geçici olarak olumlu etkiler. Birçok kişi, alkol veya madde kullandığında, baş etmekte zorlandığı sorunların yarattığı stres veya yaşadığı depresyona karşı kendini daha iyi ve daha güçlü hissedebilir. Ancak bu etki geçicidir. Etki geçtikten sonra kişi daha derin bir depresyonla baş başa kalabilmektedir. Ayrıca kullanım esnasında kullanım esnasında bile negatif duygular yaratabilir.

Can sıkıntısı veya farklı duygular yaşama isteği

Kişiyi meşgul edecek, iyi hissettirecek bir aktivitesinin olmaması, farklı deneyimler arama, can sıkıntısı madde kullanımına zemin hazırlayabilir. Aynı şekilde yeni deneyimler yaşama, yeni duygular tatma isteği madde kullanımına zemin hazırlayabilir. Kullanım sebebi ne olursa olsun, tüm kullanıcılar uyuşturucunun içinde bulundukları duruma çözüm olabileceğini düşünürler. Malesef mevcut soruna çözüm olmamakla birlikte uyuşturucunun kendisi ciddi bir problem haline dönüşür.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:
Madde Kullanımını Bırakmak
Taş Bağımlılığı
Kristal Bağımlılığı
Esrar Bağımlılığı
Eroin Bağımlılığı
Alkol Bağımlılığı ve Kötüye Kullanım
Bonzai ve Jamaika Bağımlılığı
Ekstazi Bağımlılığı