Alkol Bağımlılığı ve Kötüye Kullanım

Alkol Bağımlılığı ve Kötüye Kullanım

Alkol, bağımlılık yapabilen psikoaktif bir maddedir. Birçok kültürde yüzyıllardan beri alkollü içecekler arkadaş buluşmalarında ve kutlamalarda kullanıldığı gibi rahatlamak, sorunlardan uzaklaşmak, unutmak gibi terapötik etkileri için de sıklıkla tercih edilmektedir.

Alkol kullanımında azami limitler

Dünya Sağlık Örgütü alkol kullanımına ilişkin düşük risk barındıran azami limitleri aşağıdaki gibi önermiştir. Eğer kişi yaşlı, hamile veya herhangi bir sağlık sorunu varsa bu miktarlar bile risk oluşturabilir.

Erkekler için günde 3 standart içki (Standart içki: 25 cl bira, 10 cl şarap, 2,5 cl viski-şarap)
Kadınlar için günde 2 standart içki
Tek seferde 4 standart içkiden fazla kullanmamak
Haftada en az 1 gün hiç alkol almamak

Bu miktarlar kısa vadede her ne kadar düşük risk barındırıyor olsa da uzun vadede kişiyi miktarı ve sıklığı artırarak bağımlılık geliştirmeye doğru götürebilir.

Alkol bağımlılığının oluşumu ve sonuçları

Diğer psikoaktif maddelere göre alkol bağımlılığı daha yavaş oluşur ancak çok şiddetlidir. Alkol, sosyal kullanımı da olan bir madde olduğu için kişi alkol bağımlılığını kabul etmeyebilir.

Aslında alkole ilişkin sorun sadece bağımlılıkla sınırlı değildir. Kişi bağımlı olmasa da tek seferde kullanılan miktar ve buna bağlı gelişen etkiler; psikolojik, ailevi ve sosyal sorunları tetikleyebilir. Alkollüyken araç kullanmak gibi riskli davranışlar veya öfke patlamaları buna örnek gösterilebilir. Bu gibi durumlarda gelişen olaylar kişide ailevi sorunlara yol açabilir, sosyal ilişkilerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir veya suçluluk, pişmanlık gibi duygulara sebep olabilir.

Genellikle alkol kullanımının altında başa çıkmakta zorlanılan bir durum veya depresif duygudurum vardır. Alkol, bu gibi durumlarda yaşanan negatif duygulara karşı bir arkadaş gibi görünse de kendisi depresif etki yaratır veya depresif duyguduruma sürükleyen durumlara zemin hazırlar.

Bağımlılık oluştuktan sonra alkol yoksunluğu belirtilerinin diğer maddelere göre daha şiddetli olduğunun, hatta deliryum tremansa ve daha ileri boyutta ölüme bile sebep olabileceğinin altını çizmek gerekir.

Alkol bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Alkol ve alkole ilişkin yaşanan sorunlar çözümsüz değildir. Nora Psikoloji’de alkol ve alkole ilişkin sorular için motivasyonel görüşme,bilişsel davranışçı terapiler, kabul ve kararlılık terapisi (ACT), akılcı duygusal davranış terapisi uygulamaları kullanılmaktadır. Bağımlılığın şiddetli olduğu, yoksunluk belirtileriyle baş edilemediği durumlarda tedavi sürecinde ilaç planlaması için psikiyatri uzmanı ile işbirliği yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:
İnsanlar Neden Uyuşturucu Kullanır?
Madde Kullanımını Bırakmak
Taş Bağımlılığı
Kristal Bağımlılığı
Esrar Bağımlılığı
Eroin Bağımlılığı
Bonzai ve Jamaika Bağımlılığı
Ekstazi Bağımlılığı