Madde Kullanımını Bırakmak

Karşısında bir parça peynir olan bir fare hayal edin, bu fare, hiç bir tehlike sezmeden peynirden tırtıklamaya başlıyor. Her ısırıkta biraz daha yaklaşiyor ve sonra birden tuzak kapanıyor ve fare hapsoluyor.

Hiç birimiz fare değiliz, kesin, ancak hikaye bağımlılığın nasıl geliştiğini iyi bir şekilde anlatıyor.

Sigara, alkol, uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı maddeler beynin dopamin salgılanımı üzerinde etkide bulunarak haz sağlamaya yardımcı olur. Ancak bu durum yalnızca başlangıç için geçerlidir, ilerleyen aşamalarda bağımlılık gelişir kişi maddeyi normal hissedebilmek için kullanır.

Madde zamanla kişinin hayatının merkezine yerleştiğinde, kişi kendini diğer aktivitelerden izole etmeye başlar, hatta çalışamaz duruma gelir. Bir çok kişi maddeyi bırakmaya karar verdiğinde bu aşamaya çoktan gelmiş olur.

Maddeyi bırakma süreci kullanılan maddenin cinsine, kullanım miktarı ve süresine göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin alkol, eroin, kristal gibi maddeler diğer maddelere göre ciddi yoksunluk belirtileri yaratmaktadır. Ancak kullanılan madde ne olursa olsun bağımlılık tedavisi olan bir durumdur.

Bugün eğer maddeyi bırakmayı tasarlıyor ancak buna hazır olmadığınızı hissediyorsanız dert etmeyin. Bu yola koyulmak için yüzde yüz hazır olmanız şart değil. Bırakma için atılabilecek en küçük adımla başlayın, bu yolda ilerledikçe bir şeyleri başarmak hem motivasyonunuzu hemde özgüveninizi artırmaya yardımcı olacaktır.

Bu yola koyulduktan sonra eski alışkanlıklarınız ve istekleriniz sizi kolay bırakmayabilir. Kendinize iyi gelecek yeni şeyler bulmak, hatta belki yeni bir çevre oluşturmak için zamana ihtiyacınız olacak, bu süre kişiden kişiye göre değişebilir. Bu yeni yaşamı oluşturma sürecinin özellikle de başlangıç aşamalarında madde isteği baskın çıkabilir ve kaçamak kullanımlar olabilir. Bu gibi tökezlemeler maddeyi bırakmaya karar veren bir çok kişide görülmektedir. Dolayısıyla bu durumu sürecin tamanına genelleştirip kendinizi başarısız ilan etmekten kaçının.

Madde kullanımını bırakmak uzun bir yolculuktur, unutmayın en uzun yolculuklar bile küçük bir adımla başlar…

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:
İnsanlar Neden Uyuşturucu Kullanır?
Taş Bağımlılığı
Kristal Bağımlılığı
Esrar Bağımlılığı
Eroin Bağımlılığı
Alkol Bağımlılığı ve Kötüye Kullanım
Bonzai ve Jamaika Bağımlılığı
Ekstazi Bağımlılığı