İzmir Evlilik ve Çift Terapisi

evlilik-terapisi

Evlilik terapisi ve aile danışmanlığı, gerek flört gerek evlilik sürecinde çiftlerin ilişkilerinde yaşadıkları güçlüklere uygun çözümler getirmeyi amaçlar. Aile alanındaki araştırmalar, aile terapisi ve danışmanlığının ilişki boyunca veya boşanma sürecinde fayda sağladığını kanıtlamıştır. 

İlişkinizde sorunlar yaşıyor ve izmir’de evlilik terapisti arıyorsanız Nora Psikoloji’nin deneyimli uzmanlarından yüz yüze veya online terapi ile destek alabilirsiniz.

Çift terapisi neden gereklidir?

Her çift ilişkide çeşitli sorunlar yaşar. Bu sorunlarla başa çıkma şekli ve bunlara verilen tepkiler, sorunların çözümünü zorlaştırabileceği gibi çiftlerin birbirleriyle ilgili yeni olumsuz düşüncelere kapılmasına da sebep olabilir. Böylelikle uzun vadede hem ilişki hem de çiftler yıpranır ve ilişkinin sonlandırılmasına kadar gidilebilir. Çift terapisi, ilişkinin daha sağlıklı bir biçimde uzun süreli devam edebilmesi için çiftlerin ilişkilerindeki sorunları çözmelerine yardımcı olur.

Evlilik Terapisinin Etkinliğine İlişkin Araştırma Örnekleri

Araştırmalar, evlilik terapisinin ilişkilere olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Aşağıda, evlilik terapisinin ilişkilere etkisine dair bazı araştırma örnekleri verilmiştir:

1. Doss ve arkadaşlarının (2003) yaptığı bir araştırmada, evlilik terapisi alan çiftlerin ilişkilerinde daha az çatışma, daha fazla duygusal yakınlık ve daha fazla tatmin yaşadıkları bulunmuştur.

2. Christensen ve Jacobson’ın (1994) yaptığı bir araştırmada, evlilik terapisi alan çiftlerin, evlilik terapisi almayan çiftlere göre daha az boşandığı bulunmuştur.

3. Baucom ve arkadaşlarının (2011) yaptığı bir araştırmada, evlilik terapisi alan çiftlerin ilişkilerindeki sorunları daha iyi çözebildiği, daha fazla duygusal yakınlık yaşadığı ve daha fazla tatmin olduğu bulunmuştur.

4. Snyder ve arkadaşlarının (2006) yaptığı bir araştırmada, evlilik terapisi alan çiftlerin, evlilik terapisi almayan çiftlere göre daha az depresyona sahip olduğu bulunmuştur.

5. Johnson ve arkadaşlarının (1999) yaptığı bir araştırmada, evlilik terapisi alan çiftlerin, evlilik terapisi almayan çiftlere göre daha az şiddet içeren davranışlarda bulunduğu bulunmuştur.

Bu araştırmalar, evlilik terapisinin çiftlerin ilişkilerindeki sorunları ele almak ve çözmek için etkili bir yol olduğunu göstermektedir.

Nora Psikoloji’de Evlilik ve Çift Terapisi

Nora Psikoloji bünyesinde aile terapisi çalışmaları, ilişkiyle ilgili sorunlar üzerinde çalıştığı gibi bireysel olarak çiftlerin her birinin psikolojik süreçlerine ayrıca odaklanmakta ve terapi sürecini iki yönlü sürdürmektedir.

Evlilik ve ilişki terapileri temel olarak sorun çözümü, ilişki kalitesinin iyileştirilmesi, ilişki eğitimi, önleme ve koruma üzerine planlanmıştır. Mevcut sorunların çözümü kadar, sorun yaşamayı önleme, tedaviden sonra ilişki kalitesini korumaya yönelik müdahaleler, çalışmalarımızda temel hedeflerimizdir. Çalışmalarımızda bilişsel davranışçı terapi, sistemik ve çözüm odaklı psikoterapi yaklaşımlarını tercih etmekteyiz.

Evlilik ve çift terapisi kapsamında aşağıdaki konular için bizden destek alabilirsiniz

  • Anlaşamama-geçimsizlik
  • Aldatma
  • Boşanma süreci
  • İletişimsizlik
  • Cinsel sorunlar
  • Kıskançlık
  • Öfke kontrolü

Evlilik ve Çift Terapisine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Birçok çift ilişkilerinde sıkıntılar ve çatışmalar yaşadıkları dönemde terapiye başvursalar da, terapi ilişkinin her aşamasında faydalı olabilir. İlişkinin başlangıç döneminde, evlilik ve çocuk sahibi olmayı düşünmek gibi önemli geçiş dönemlerinde, cinsel sorunlar yaşandığı zaman, iyi giden bir ilişkideki yakınlığı arttırmak için ya da bir ilişkiyi sona erdirmekle ilgili düşünceler olduğu durumlarda tedaviye başlanabilir. Diğer psikolojik problemlerde olduğu gibi ilişkide yaşanan sorunlarda da erken yapılan müdahaleler ilişkinin iyileşmesi ve sorunların çözümü için önemli olmaktadır. Günümüzde sadece evliliğinde sorun yaşayan çiftler değil, evlilik öncesi dönemde daha sağlıklı evlilik yürütmek isteyen çiftler de terapiye yönelmektedir. Bu durum, evlilikte yaşanabilecek sorunlara başlangıç aşamasında müdahale edebilmek için önemli bir imkân sağlamaktadır.

Aşağıdaki yazılarımız ilginizi çekebilir:

İzmir psikolog için sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın