Flört şiddeti nedir?

Flört şiddeti, romantik bir ilişki içerisindeki kişilerden birinin partnerine  fiziksel, cinsel, sözel ve duygusal istismar uygulaması ve sosyal kısıtlamalarda bulunması olarak tanımlanmaktadır. Flört uygulayan kişi kadın erkek fark etmeksizin her iki cinsiyetten de olabilmektedir. 

Flört Şiddeti Türleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalarda flört şiddetinin farklı türlerde ortaya çıktığı gözlemlenmiştir; fiziksel flört şiddeti, cinsel flört şiddeti, psikolojik flört şiddeti, sosyal flört şiddeti, dijital flört şiddeti, ısrarlı takip (stalking) .

Fiziksel flört şiddeti:  Tokat atmak, itmek gibi bir partnerin diğerinin bedenine kasıtlı olarak zarar vermesini kapsayan davranışlar örnek olarak gösterilebilmektedir.  

Sözel/Duygusal  flört şiddeti : Kişiyi aşağılamak, arkadaşlarının önünde küçük düşürmek, intihar girişiminde bulunmakla tehdit etmek, karşı tarafı sürekli kontrol altında tutmaya çalışmak, giyim ya da iletişim tarzını sürekli eleştirmek gibi bir partnerin kişiye kendine olan güvenini ve saygısını zedeleyecek biçimde konuşması ve davranmasıdır.  

Sosyal flört şiddeti: Bir kişinin partnerinin sosyal ilişkilerini kısıtlaması, kişiyi kontrol etmeye çalışması ve sosyal çevresinden soyutlamasıdır.

Cinsel flört şiddeti: Partnerin diğerini cinsel birliktelik veya yakınlık yaşamak için zorlaması, cinsellik konusunda “hayır”ı kabul etmemesi olarak tanımlanabilir.

Dijital flört şiddeti: Bir partnerin telefon gibi teknolojik araçları diğerini kontrol etmek için kullanması ve bu araçlar aracılığıyla kişiyi tehdit etmesidir.

Israrlı takip: Ayrılmış olunan ya da halen birlikte olunan partnerin diğerini sürekli izlemesi ve takip etmesidir.

 

Nasıl ve Neden Ortaya Çıkar?

Araştırmalara göre flört şiddetinin en yoğun yaşandığı dönem genellikle üniversite yıllarını yani 18-30 yaş arasını kapsamaktadır . Bu dönemde kişi ailesinden ayrılmış ve kendisini farklı bireylerle yakınlık/bağlılık kurma isteği içerisinde hissedebilir . Yaşadığı romantik ilişki kişiye kendini iyi hissettirmekte ve koruyucu bir rol üstleniyor olabilir. Fakat bununla birlikte sağlıksız flört ilişkisi kişilerin ruh/beden sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

 

Nasıl Başa Çıkılır?

Baskı yaratan davranışlarda bulunan partnerin değişeceğine ve düzeleceğine inanmak, yaşananları yok saymak ya da kabullenip ilişkiye devam etmek durumu daha da zorlaştırmakta ve tarafları bir çözüme ulaştıramamaktadır. Yakın hissedilen ve güvenilen bir kişiyle durumu paylaşmak ve bir uzmandan destek almak, sorunla başa çıkmak konusunda atılacak önemli adımlardandır.

 

Bu konuyla ilgili yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bireysel terapi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.