Aldatma

aldatma Aldatma nedir?

Aldatma, çift ilişkisine dair terapi sürecinden en çok ele alınan konulardan biridir. Pek çok çift, ilişkisinde aldatma olarak tanımlanabilecek davranışlar ile karşılaşır ve ilişkiyi onararak tekrar güvenli bir bağ kurmakta zorlanabilir. İlişkide güvenin tekrar kazanılması ve aldatma durumunun tekrarlanmaması için aldatmanın ne olduğu konusunda farkındalık geliştirmek ilişkiyi koruma yolunda ilk adım olacaktır.

Aldatma partner ilişkisinde, ilişkinin belirlenmiş sınırlarını aşan durumları ifade etmek için kullanılabilir. Aldatma davranışı üçüncü kişiler ile ilişkinin sınırlarını aşacak şekilde yakınlık kurulmasını tanımlamanın ötesinde, partnerlerden birinin bilgisi dahilinde olmadan yapılmış, ve partnerin ilişki içerisinde onaylamayacağını önceden de belirttiği herhangi bir davranış olabilir. Buna örnek olarak partnerin haberi olmadan maddiyat ile alakalı kararlar alıp uygulamak, yatırım yapmak veya başkasına para vermek vb.davranışlar gösterilebilir.

İlişkide güven bağını zedeleyen böyle bir durumdan kaçınabilmek için öncelikle ilişkinin sınırları partnerler tarafından detaylıca konuşarak belirlenmelidir. Partnerler ilişkilerinde neyin yapılması sorun değil, hangi davranışlar kabul edilemez veya hangi konularda birbirlerini haberdar etmeliler netleştirerek kendilerini güvende hissettikleri sınırları oluşturabilirler.

Aldatma kişileri ve ilişkiyi nasıl etkiler?

Aldatma sadece ilişkinin değil bireylerin üzerinde de olumsuz etkiler bırakıyor. Yapılan araştırmalar aldatmanın kişiler arası bir travma deneyimi olarak ele alınması gerektiğini göstermektedir. Aldatılan kişi tekrarlayan acı verici düşünceler, depresyon, kızgınlık ve utanç gibi yoğun olumsuz duygu ve düşünceler deneyimliyor. Aldatma davranışının ortaya çıkmasının ardından inkar tutumunun tercih edilmesi, aldatılan eşin deneyimini daha da travmatik hale getirerek ilişkideki güven bağının daha da derinden sarsılmasına sebep oluyor. Bunun aksine aldatma davranışını takiben hatanın sorumluluğunu alarak pişmanlığın dile getirilmesi ilişkinin onarılması için fırsat sağlayabiliyor.

Pek çok çift aldatma olayının yarattığı zorlayıcı deneyimin ardından ilişkisinde tekrar güven ilişkisi kurmakta zorlanıyor. Çift terapisi ise çiftlere aldatma konusunda dürüst açık ve geliştirici bir diyalog kurabilecekleri bir ortam sağlayarak bu durumun tekrarlanmayacağı şekilde ilişkinin sınırlarını tekrar çizme konusunda oldukça destekleyici bir rol üstlenebilmektedir.

Çift terapisinde aldatma olayı ilişkide aksayan bir noktayı işaret eden bir semptom olarak değerlendirilir. Öncelikle aldatılan eşin bu zor deneyimi paylaşması için alan sağlanır. Aldatan eş ise çoğu kez utanç duygusu ile aldatma konusunu konuşmak veya pişmanlığını göstermekten kaçınmaktadır. Terapist aldatan eşin utanç duygusu ile baş etmesini kolaylaştırarak, aldatan eşin pişmanlık duygusunu açabilmesini desteklemeyi hedefler. Partnerler arasında şefkatli ve güvenli bir bağın tekrar oluşmaya başlaması ile terapi sürecinde aldatma davranışının tekrarlanmaması için alınması gereken önlemler belirlenir. Böylece partnerlerin ilişkisi bu acı verici deneyimden gelişerek çıkmayı başarabilmektedir.

Bu konuyla ilgili destek almak için merkezimizden yüz yüze veya online terapi ile evlilik terapisine başlayabilirsiniz. 

İlişki terapisi ile ilgili bilgi için duygu odaklı çift terapisi yazımızı okuyabilirsiniz.