Ekstazi Bağımlılığı

Ekstazi nedir?

Ekstazi (ecstasy), son yıllarda popüleritesi olan sentetik uyarıcı uyuşturuculardandır. Sağlığa ciddi zararları vardır.

Ekstazi nasıl kullanılır?

Genellikle üzerinde çeştli resimler olan (kuş, fil vb.) renkli haplar şeklinde piyasada bulunan bu madde ağızdan alınır. Son zamanlarda tablet dışında kapsül, toz veya sıvı şekilde de üretildiği görülmektedir. Böylece ekstazinin kullanımı ağız yolu dışında enjekte etme veya burundan çekme gibi farklı yöntemlerle de kullanılmasına yol açmaktadır.

Ekstazi neden tercih edilir?

Eğlence ortamlarında daha fazla keyif almaya yardımcı olacağı varsayılarak kullanılır.

Kullananlarda nasıl etki eder?

Ekstazi yarım saat içinde etkisini gösterir ve bu etki 3-4 saate kadar devam eder. Kullananlarda açlık ve uyku ihtiyacının azalması, yorgunluğun hissedilmemesi, dayanıklılığın, zindeliğin ve özgüvenin artması, kolay iletişim ve etkileşim kurulmasına, sevgi, şefkat ve empati gibi duygularda artış olmasına yardımcı olur. Ancak bunların yanında kusma, titreme, terleme, dişleri sıkma, kramplar, vücut ısısında aşırı artış, ani kalp durması gibi sonuçlara da sebebiyet verebilir. Olumlu etki sağlasa bile bu etki geçtiğinde sonraki günler huzursuzluk, mutsuzluk ve gerginlik kendini gösterir ve tekrar kullanma arzusu doğar. Böylelikle diğer uyuşturucu maddelerde olduğu gibi kısır döngü başlar ve bağımlılık gelişir.

Kullanıcıların bilmesi gerekenler

Ekstazi, görsel ve işitsel algıda bozulmalara sebebiyet vererek halusinasyonlara sebep olabilir. Özellikle alkolle karıştırıldığında ciddi derecede tehlikeli olabilir ve ölüme sebebiyet verebilir. Ölüm riski, hassas kullanıcılarda ve piyasada ecstasy adı altında satılan farklı karışımlar içeren ilaçların kullanılmasıyla da söz konusu olur. Bir başka tehlike ise fazla miktarda ekstazi kullanılması, sıvı tüketilmemesi ve bununla birlikte yoğun fiziksel aktivite yapılması (durmadan dans etme gibi) durumunda oluşacak dehidrasyona bağlı gelişebilecek ölümlerdir.

Ekstazi bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Psikoterapi, madde kullanımı ile ilişkili bozukluklarda etkilidir. Ekstazi bağımlılığı tedavisi için Nora Psikoloji‘de motivasyonel görüşme,bilişsel davranışçı terapiler, kabul ve kararlılık terapisi (ACT), akılcı duygusal davranış terapisi uygulamaları kullanılmaktadır. Bağımlılığın şiddetli olduğu, yoksunluk belirtileriyle baş edilemediği durumlarda tedavi sürecinde ilaç planlaması için psikiyatri uzmanı ile işbirliği yapılmaktadır. Tedavinin sabır ve kararlılık gerektiren bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:
İnsanlar Neden Uyuşturucu Kullanır?
Madde Kullanımını Bırakmak
Taş Bağımlılığı
Kristal Bağımlılığı
Esrar Bağımlılığı
Eroin Bağımlılığı
Alkol Bağımlılığı ve Kötüye Kullanım
Bonzai ve Jamaika Bağımlılığı