online-psikolog

Online Terapi Nedir? Verimli midir?

Online terapi internet üzerinden görüntülü veya sesli arama ile gerçekleştirilen terapi türüdür. Yüz yüze görüşmede kullanılan terapi yöntem ve teknikleri online görüşmeler sırasında da kullanılabilir ve yüz yüze terapiye göre eşit derecede verim alınabilir. Online psikolog görüşmeleri son yıllarda gittikçe yaygınlaşmakta ve tercih edilmektedir.

Online Terapinin Avantajları

Online terapi küçük şehirlerde ikamet eden kişilere veya yurt dışında Türk psikolog arayan vatandaşlara olduğu kadar, zaman bulmakta zorlanan, çeşitli nedenlere bağlı olarak fiziksel sınırlamaları olan kişilere istedikleri psikologla görüşebilmelerine olanak sağlar. Bu yöntem  terapi zaman, ulaşım ve psikolog seçimi konusunda avantajlar sağlar, bulunduğunuz yerde var olan psikologlarla görüşmek zorunda kalmaz, çalışmak istediğiniz psikologla çalışma imkanı sağlar.

Online Psikologlar Hangi Konularda Destek Verilebilir?

Online psikolog görüşmeleri yetişkin ve ergen terapisinde depresyon, anksiyete bozuklukları, panik atak, sosyal fobi, obsesif kompülsif bozukluk gibi sık karşılaşılan klinik tablolar ile ilişki ve evlilik sorunları, öfke kontrolü, iletişim becerileri, uyum, mutsuzluk, iş performansı, okul performansı gibi günlük yaşamı zorlaştıran durumlarda destek sağlar.

Çiftler ve ailelerle yapılacak çalışmalar, bazı durumlarda seans verimliliği ile ilgili riskler oluşturabileceği için öncelikle çiftlerin her biriyle ayrı seanslar planlanır, seansların devamında psikoloğunuzun uygun görmesi durumunda online çift seansları planlanabilir.

Seanslar Nasıl Planlanır?

Online  psikolog görüşmeleri yüz yüze terapide olduğu gibi danışana ve yaşadığı zorlukların sıklığı, yoğunluğu ve gündelik hayatı ne derece etkilediği gözetilerek planlanır. Bu görüşmeler haftalık, 2 haftalık veya aylık periyotlarda değişkenlik gösterir.

Görüşmeler başvuru sebebine bağlı olarak, bir veya bir kaç seanslık belirli konularla ilgili danışmanlığı kapsayabileceği gibi çalışılacak hedeflere göre daha uzun süreli de olabilmektedir. Terapi süresi ve süreç ilk seansta konuşulmaktadır.

Planlamalar ilk seansta psikolog ve danışan tarafından birlikte kararlaştırılır. Seanslar öncesinde danışanlar kendilerine rahat hissedecekleri rahat konuşabilecekleri ve bağlantı kalitesinin iyi olduğu bir ortam hazırlamalıdır.

Online Psikolog Randevusu Nasıl Alınır?

Merkezimizden  randevu almak için bize telefonla ulaşabileceğiniz gibi aşağıdaki online randevu butonu üzerinden kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu oluşturduktan sonra gerekli tüm bilgiler tarafınıza mail ile ulaştırılacaktır.

 

 

Bu içeriği paylaşın