Eroin Bağımlılığı

Eroin nedir?

Eroin morfinden üretilen sentetik çok güçlü bağımlılık yapan sedatif uyuşturucudur. Beyaz, bej, pembemsi veya kahverengiye kaçan tonlarda, pudraya benzer formda bulunur.

Eroin nasıl kullanılır?

Eroin sıklıkla damardan enjeksiyonla kullanılır. Ayrıca burundan çekerek veya ağız yoluyla da kullanılabilir. Damardan enjeksiyonla hızlı bir şekilde alındığında kullanıcıda en güçlü ve en bağımlılık yaratıcı etkisini gösterir.

Eroin neden tercih edilir?

Eroin sedatif bir uyuşturucu madde olduğundan sağladığı gevşeme, rahatlama, mutluluk, neşe, coşku hisleri sebebiyle tercih edilir.

Kullananlarda nasıl etki eder?

Eroin kullanıldığında kişi keyifli bir uyuşukluk hisseder. Kullanıldığı alana bağlı olarak değişen öforik duygular yaşamasını sağlar. Damara enjekte edilirse etkisi saniyeler içinde hissedilir, diğer uygulama yolları o kadar hızlı etki sağlamaz. Bu da kişiyi enjeksiyona yönlendirir, ancak oral dozda birkaç miligram doz aşımı çok önemli olmazken damardan kullanımda doz aşımı koma ve ölüme giden sonuçlara sebep olabilir. Ayrıca kullanılan maddeye, miktara, kullanıcının özelliklerine bağlı olarak titreme, terleme, kusma, solunum sorunları gibi rahatsızlıklar gözlemlenebilir.

Kullanıcıların bilmesi gerekenler

Eroin tek bir sefer kullanıldığında bile bağımlılık yapabilen bir maddedir. Tekrar eden kullanımlarda kullanıcı aynı yoğun etkiyi yaşamak için kullandığı miktarı ve kullanım sıklığını artırmak zorunda kalır. Yeterli doz alınamadığında kişide yoksunluk belirtileri başlar. Kullanma isteği ve madde arama davranışı normal yükümlülükler ve davranışlardan daha önemli hale gelir. Böylelikle çok kısa sürede kullanıcının günlük yaşamının merkezine yerleşir. Ciddi derecede fiziksel ve psikolojik bağımlılık oluşturur.

Eroin bağımlılığı nasıl tedavi edilir?

Eroin yoksunluğu son kullanımdan saatler sonra kendini halsizlik ve kaygı ile gösterebilir, ardından kişi huzursuz hissetmeye başlar, uyku güçlükleri yaşayabilir. Yoksunluk 36 ila 72 saat arasında çok şiddetlenir, ciddi bedensel belirtiler ve karşı konulamaz eroin isteğiyle kendini gösterir. Yoğun anksiyete, uykusuzluk, agresif davranışlar, paranoyak sanrılar, kalp atışının hızlanması, bedensel ağrılar gözlemlenebilir. Bu semptomların büyük kısmı 5 ila 10 gün içinde kaybolur. Tedavide özellikle arındırma döneminde yoksunluk sendromları için ilaç tedavisi yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte bırakma sürecinde ve bırakma sonrasında psikoterapi ile desteklenmesi çok faydalı olmaktadır. Nora Psikoloji‘de bu amaçla motivasyonel görüşme,bilişsel davranışçı terapiler, kabul ve kararlılık terapisi (ACT), akılcı duygusal davranış terapisi uygulamaları kullanılmaktadır.

Madde Bağımlılığı Tedavisi Kendine Yardım Rehberi İçin Tıklayınız

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız:
İnsanlar Neden Uyuşturucu Kullanır?
Madde Kullanımını Bırakmak
Taş Bağımlılığı
Kristal Bağımlılığı
Esrar Bağımlılığı
Alkol Bağımlılığı ve Kötüye Kullanım
Bonzai ve Jamaika Bağımlılığı
Ekstazi Bağımlılığı