Doğum Sonrası (Lohusa) Depresyonu Nedir?

Bebek sahibi olmak mutluluk, heyecan ve sevinç duygularını beraberinde getirir. Bununla birlikte, yeni doğum yapan bazı anneler doğum sonrası depresyon, diğer adıyla lohusa depresyonu yaşarlar. Bunu yaşayan anneler, günün çoğu zamanı depresif ruh halindedirler ve suçluluk, yetersizlik ve değersizlik duyguları hissedebilirler. Bebek için hiç endişelenmeyebilir ya da tam tersi aşırı endişeli olabilirler. Bebeğe zarar vermekten korkabilirler ve  kabuslar ve panik atak deneyimleyebilirler.

Doğum Sonrası Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Doğum sonrası depresyonun en hafif ve en yaygın şekli annelik hüznü (baby blues) olarak bilinir. Belirtiler doğumdan sonraki ilk 10 gün içinde kendiliğinden ortaya çıkar ve yaklaşık üç ila beş gün arasında zirve yapma eğilimindedir. Belirtiler rahatsız edici olmasına karşın, 24-72 saat içinde zamanla azalır. Yaygın belirtiler arasında, anksiyete, depresyon, sinirlilik, ağlama nöbetleri, uyku ve iştah sorunları ve bebek için duygu eksikliği görülebilir.

Doğum sonrası depresyon, doğumdan sonraki ilk yıl içinde herhangi bir zamanda, genellikle doğumdan sonraki dört hafta içinde, ancak bazen birkaç ay sonra ortaya çıkabilir. Belirtiler en az iki hafta boyunca mevcut olmalı ve annenin işlevselliğini etkilemelidir. Bir çok hasta doğumdan 6 ay sonra belirtileri yaşamaktadır.

Doğum Sonrası Depresyonu için Risk Faktörleri

Lohusa depreyonu yaşayan kadınların önemli bir kısmının hamilelik süresince depresyon ya da kaygı belirtileri yaşadığı görülmektedir. Ayrıca, hamilelik öncesinde depresyon geçmişi olan, eşi ile ilişkisinde sorunlar yaşayan, sosyal desteği az olan ve stresli hayatı olan kadınların lohusa depresyonu yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğu bilinmektedir. 

Doğum Sonrası Depresyonu Tedavisi

Anne ve bebek arasındaki bağın doğumdan itibaren sağlıklı şekilde kurulması bebeğin sağlıklı gelişimi için çok önemlidir. Doğumdan sonra depresyon, bu bağın kurulmasını ve annenin ve bebeğin psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, doğum sonrası dönemde annede depresyon belirtilerinin olabildiğince erken teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir. Erken dönemde tedavi edilmesi durumunda anne ve bebeği olumsuz etkilememesi mümkündür. Doğum sonrası dönemde depresyon geçiren bir kadın, sonraki hamileliklerinde ve doğum sonrası dönemlerde çok yakından takip edilmelidir.

İzmir Psikolog için ana sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.