Depresyon Nedir?

Depresyon, bitkinlik, hayattan zevk alamama, mutsuzluk gibi belirtilerle kendini gösteren bir duygu durum bozukluğudur. Depresif belirtiler, kişinin fiziki durumunu, işlevselliğini ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Hayattan zevk alamama
İsteksizlik, mutsuzluk,bitkinlik
Uyku ve iştahta artma veya azalma
Değersizlik veya suçluluk düşünceleri
Konsantrasyon güçlükleri
Karamsarlık
Çaresizlik hissi
Tekrarlayan intihar düşünceleri
Cinsel isteksizlik

Depresyon Kimlerde Görülür?

Depresyon toplumda en yaygın görülen psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Araştırmalara göre toplum genelinde yaşam boyu en az bir kere görülme oranı % 15-20 arasındadır. Kadınlarda ise erkeklere oranla neredeyse iki kat daha fazla görülmektedir. Her 4 kadından ve her 10 erkekten birinin yaşamında en az bir kere depresyon geçirdiği belirtilmiştir.

Depresyonun genellikle tek bir nedeni bulunamamakla birlikte önemli yaşam olayları, ebeveyn kaybı, madde kullanımı, anksiyete bozukluğu, panik atak gibi pek çok nedene bağlı olabilmektedir.

Depresyonda Tedavi Nasıldır?

Depresyon tedavisinde psikoterapi ve ilaç olmak üzere iki yöntem uygulanmakla birlikte psikoterapi ve ilaç kombinasyonu da tedavi olarak uygulanabilmektedir. Psikoterapi kalıcı olumlu etki bırakması açısından önemlidir. Kullanılan psikoterapi yöntemi ise kişiye ve öyküsüne göre değişkenlik gösterebilmektedir.Unutulmamalıdır ki depresyon tedavisi mümkün bir hastalıktır.