izmir çocuk psikoloğu izmir pedagogİzmir Çocuk Psikoloğu

Çocukluk ve ergenlik dönemi, psikologların özellikle altını çizdiği hassas dönemlerdir. Bu dönem çeşitli psikolojik yakınmalara zemin hazırlayabildiğinden psikolog desteği almak, hem sorunların hem  de çocuk-ergen sağlıklı gelişimi için önemlidir. Nora Psikoloji olarak çocuk ve ergenlere yönelik terapiler ile İzmir çocuk psikoloğu arayışında bir çok kişi için doğru adres olmayı başardık.

Çocukluk ve Ergenlik Dönemleri Neden Önemlidir?

Çocukluk ve ergenlik dönemi bireyin kişiliğinin şekillendiği bir dönemdir. Bu dönemde öğrenilen davranışlar, edinilen beceriler, hayatlarının geri kalanında karşılaşacakları durumlara yaklaşımlarını belirlemede yön verici olabilecektir. Bu dönemde yaşanan davranış sorunları, psikiyatrik sorunlar, kişilik gelişimlerine ve sosyal ilişkilerine etki edebileceği gibi akademik gelişimleri üzerinde de rol oynar.

Aynı şekilde bu dönemde kazanılan yanlış edinimler, ilerleyen yaşlarda ikili ilişkiler ve çeşitli psikiyatrik bozukluklar (anksiyete, madde kullanım bozuklukları vb.) için zemin hazırlayabilmektedir.

Çocuk-Ergen Terapisinde Önemli Noktalar

Çocuk-ergen terapileri yetişkin çalışmalarına göre bazı farklılıklar gösterebilir. Özellikle ergenlerde, yaş döneminin özelliklerini göz önünde bulundurmak, bununla birlikte ergenin kişisel özelliklerine göre yaklaşım oluşturmak önemlidir. Ayrıca terapi sürecinde psikoloğun yöntemleri dışında yaş ve jenerasyon farkı kurulan ilişkide rol oynayabilir.

Nora Psikoloji’de Çocuk-Ergen Terapileri

Nora bünyesinde çocuk-ergen biriminde yaptığımız çalışmalarda, çocukların uygun kişilik özellikleri geliştirmelerine, anne-baba, kardeş ve çevre ile yaşanan sosyal çatışma ve sorunların çözümüne, okul ve eğitim performansına, psikolojik yakınmaların tedavisine destek olmayı hedeflemekteyiz.

Çalışmalarımızda bilişsel davranışçı psikoterapi, ACT terapi (Acceptance and Commitment Therapy), akılcı duygusal davranış terapisi ve motivasyonel görüşme uygulamaları kullanılmaktadır.

Merkezimizde çocuk-ergen çalışmaları anne-babanın aktif katılımını kapsamaktadır. Bireysel görüşmelere ek olarak, gerekli görülen durumlarda terapi dışında zeka ve gelişim testleri de merkezimizde uygulanabilmektedir. İzmir çocuk psikoloğu arayışlarında tercih edilen adresler arasında olmamızın en  önemli sebebinin bu kapsamlı çalışma metodu olduğuna inanıyoruz.

Çocuk-Ergen Terapileri Neleri Kapsar?

  • Yaygın psikiyatrik bozukluklar (depresyon, anksiyete, panik atak, takıntı, sosyal fobi vb)
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu
  • Gelişimsel bozukluklarda sosyal readaptasyon ve psikoeğitim
  • Davranış bozuklukları ve riskli davranışlara müdahale
  • Bağımlılık tedavi önleme ve koruma
  • Sosyal ilişki kurma becerileri
  • Kardeş kıskançlığı
  • Yeme ve uyku sorunları
  • Okul ve akademik performans sorunları
  • Tercih ve kariyer danışmanlığı

İzmir psikolog desteği için sitemizin diğer sayfalarını da inceleyebilirsiniz.