Çocuklarda Ayrılık Kaygısı

cocuklarda ayrılık kaygısıOdadan her ayrıldığınızda çocuğunuz canı yanmışçasına ağlamaya başlıyor mu? İşe gitmek için kapıda ona veda ederken sizden ayrılmamak için elinden geleni yapıyor mu? Peki ya kreşe bıraktığınızda tepkisi ne oluyor?

Ayrılık kaygısı bebeklik döneminden itibaren gözlenmeye başlar. Bu kaygı her çocukta aynı şiddette veya aynı sürede devam etmeyebilir. Kimi çocukta 30 aya kadar devam ederken, kimisinde kısa sürede geçebilir veya böyle bir kaygı hiç gözlenmeyebilir.

Çocuklarda Ayrılık Kaygısı Neden Olur? 

Bebekler 7. aydan itibaren anne veya babadan daha bağımsız hareket etmeye başlar ve ona bakım veren kişiden ayrı bir birey olduğunu fark eder. Fakat, zaman kavramı henüz oturmadığı için anne ve baba yanından ayrıldığında ne zaman geri geleceklerine dair belirsizlik, kaygılanmasına neden olabilir. Bu nedenle ebeveynleri yanından ayrılırken kendini huzursuz hissedebilir ve ağlamaya başlayabilir.

Diğer yandan, değişen rutin veya çevresel koşullar da (yeni eve taşınma, yeni kardeşin gelmesi, ev içerisindeki gerginlikler vb.) ayrılık kaygısını tetikleyebilir.

Ayrılık kaygısının ne kadar süreceği çocuğun doğuştan getirdiği mizacına ve ebeveyn tutumlarına göre de farklılık gösterebilir. Bazı durumlarda ayrılık kaygısı ilkokul çağlarına kadar da devam edebilmektedir.

Ebeveynler için İpuçları

  • Öncelikle, çocuğunuzun ayrılık kaygısı yaşamasının içinde bulunduğu gelişimsel dönemden kaynaklandığını ve bu durumun geçici olduğunu kendinize hatırlatmayı ihmal etmeyin.
  • Çocuğunuzu yeni bir bakıcıya bırakacaksanız, bakıcıyla baş başa kalmadan önce birlikte oyun oynayıp, bakıcıya alışmasını kolaylaştırabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun kaygısını yatıştırmak için “ce-e” veya saklambaç gibi önce kaybolduğunuz ve sonra ortaya çıktığınız eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Böylece gerginliğini kahkaha ile de atmış olacaktır.
  • Yanından ayrılırken çocuğunuz ağlamaya başladığında sakin kalın ve geri döneceğinizi kendinizden emin bir şekilde tekrar edin. Sizin rahat olduğunuzu görmek onu da rahatlatacaktır.
  • Sizden bağımsız hareket etmesi için onu teşvik edin. Yapmakta zorlandığı görevleri yapmaya çalışması için ona zaman tanıyın, problemleri onun yerine çözmeye çalışmayın.

Ayrılık Kaygısı Ne Zaman Sorun Olmaya Başlar?

Bazı durumlarda çocuğunuz, normal gelişiminden farklı olarak ayrılık kaygısını deneyimleyebilir. Bu kaygı, yatıştırılamayacak derecede şiddetli olabilir ve günlük aktivitelerini gerçekleştirmeyi engelleyebilir. Bu durumda mutlaka bir uzman desteği almanızda fayda vardır. Böylece kaygının temeli, çocuğunuzun sizinle olan bağı ve ebeveyn tutumları gibi durumlar çalışılarak, patolojik ayrılık kaygısı tedavi edilebilir.