Yetişkin Psikolojisi

Kayhan GÜRBÜZ

Yetişkin Psikolojisi

Ben kimim?

Beş çocuklu bir ailede, Kars’ta doğdum. Çocukluğunu sokaklarda yaşayan şanslı nesildenim. İlk okulu Kars’ta tamamladıktan sonra İzmir’e taşındık.  Orta okul ve liseyi İzmir’de bitirdikten sonra psikoloji alanına olan merakım beni İstanbul’a sürükledi. Öğrencilik yıllarımda, okul haricinde bir şeyler yapma isteği ve alanıma olan merakım, ruh sağlığı alanında hizmet veren kuruluşlarla tanışmama vesile oldu. Bu sayede, Panik Atak Dostları Derneği bünyesinde psikoloji öğrencileri ve psikologlara yönelik eğitimler organize ettim. Lisansın ilk yılı başladığım bu çalışmalar tam 6 yıl sürdü. Psikolojik bozukluklar ve tedavileri üzerine yirmiden fazla eğitim düzenlemiş olduk, bu sayede bende bir çok eğitime katılarak kendimi okul dışında geliştirme fırsatı buldum.

Psikoloji lisansını tamamladıktan sonra, 2011 yılında meslek hayatıma İzmir’de başladım. Üç farklı kurum ile yürüttüğüm mesleki çalışmalarımın ilk yıllarında depresyon, genel anksiyeye, panik bozukluk, fobiler, obsesif kompulsif bozukluk vb. gibi bir çok farklı klinik durumla çalıştım. Bununla birlikte fiziksel ve bedensel engelli çocukların sosyal readaptasyonu, ailelerinin ruh sağlığı şikayetleri ve terapi süreçleriyle ilgilendim. Ayrıca öğrenciliğimin son yıllarında hazırladığım ‘öfke kliniği’ projesi ile  öfke kontrolü üzerine çok sayıda bireysel ve kurumsal çalışmalar yapma fırsatı buldum.

2013 yılının sonlarında mesleki çalışmalarıma ara vererek, klinik psikoloji ve psikopatoloji yüksek lisansı için Fransa’ya gittim. Burada Université de Bordeaux  da iki yıl geçirdim. Fransa’da ayrıca, kuzey bölgesinde, büyük bir psikiyatri hastanesi olan EPSM Lille Métropole’de uzun bir staj yapma şansı buldum, bu hastanede geçirdiğim süre boyunca depresyon, anksiyete bozuklukları, madde kullanım sorunları (alkol, uyuşturucu vb.), evlilik sorunları yaşayan bir çok kişinin tedavi planlaması içinde bulundum. Farklı kültürlerden hastalarla çalışmak, bu kişilerin psikiyatrik yakınmalarını, ilişki sorunlarını nasıl yaşadıklarını ve nasıl baş ettiklerini gözlemlemek ufkumu genişletti, bana kitaplarda yazmayan şeyler öğretti. Ayrıca burada farklı eğitimlere katılarak mesleki pratiğimi geliştirme şansı buldum.

Yüksek lisans sonrası Türkiye’ye döndüm. Dönüşümün hemen ardından askerlik görevim için Ağrı Asker Hastanesi’ne psikolog olarak atandım. Görev sürem boyunca askeri personel ve bölgedeki sivil hastalarla psikiyatrik yakınmaları ve ilişki sorunlarıyla ilgili çalışma fırsatı bulduk. Poliklinikten arta kalan zamanlarda hastane çalışanlarına iletişim, öfke kontrolü, gençlerde madde bağımlılığını önleme gibi konularda seminerler vererek faydalı olmaya çalıştık.

2016 yılından itibaren çalışmalarıma yeniden İzmir’de uzmanlık ve ilgi duyduğum alanlar olan yetişkin ruh sağlığı bozuklukları; anksiyete bozuklukları (panik bozukluk, sosyal fobi, genel anksiyete, fobiler.), okb, depresyon, madde kullanım bozuklukları, öfke kontrolü ve iletişim becerileri ve ilişki sorunları ile Nora Psikoloji çatısı altında devam ediyorum. Çalışmalarımda, bilişsel davranışçı terapiler, act, emdr terapi uygulamalarını kullanıyorum.  

Mesleki çalışmalarımda danışanlarıma en iyi desteği sunabilmek için alanımla ilgili güncel bilimsel araştırma ve tedavi metotlarını yabancı dilde kaynaklardan takip ediyor, koşulsuz kabulü, yargılamamayı, azami saygıyı ve profesyonelliği mesleki pratiğimin vazgeçilmez değerleri olarak görüyorum.

Şimdiye kadar gerçekleştirdiğim 6.000’den fazla bireysel seans ile yüzlerce kişinin hayatlarının zor ve önemli zamanlarında yanlarında olabilmek, değişim yolculuklarına eşlik edebilmek mesleki çalışmalarımın en özel tarafı!

Eğer bir şeyleri değiştirmeyi düşünüyorsanız unutmayın, en uzun yolculuklar bile daima küçük bir adımla başlar!

Danışan Yorumları
  • Kayhan Bey’in danışma sırasındaki sakin ve huzur verici yaklaşımının,konuşurken sorunlarımdan bahsederken kendimi çok daha rahat ifade edebileceğim bir ortam yarattığını düşünüyorum.Yorumlarını iletirken anlattığınız şeyleri benimsemiş,sahiplenmiş,ortak bir çözüm arıyormuş gibi hissediyorsunuz.Kendimde ve sounlarıma bakış açımda değişikliği seanslara devam ettikçe fark ediyorum.Bu seanslara başlama kararımdan dolayı çok memnunum.

  • Depresyon ve anksiyete ataklarından dolayı, benim için baş edilemez ve gündelik rutini etkiler hale gelince psikoloğa gitmeye karar verdim. Doktortakvimi üzerinden yaptığım araştırma sonucu Kayhan Bey’in danışanı oldum.Kendisi ile çalışmalarımız sürüyor; kendimle ilgili, düşünce sistemim ile tespitleri ve bunu yaparken yaşadıklarımın sanki ortak bir yaşantı gibi yorumlayışı kendimi seans sırasında ve sonrasında sıkı bir dostun yanından çıkmış gibi hissettiriyor. Çalışmalarımızın bana iyi geleceğine ve tekrar eskisi gibi gündelik hayatıma devam edebileceğime inanıyorum. Kendisine çok teşekkür ederim.

  • Öncelikle psikiyatriste giderek sorunlarımı çözmek istemiştim. Depresyon tedavisine başladık ancak rahatlamadığımı farkettim.Sorunlarımı konuşarak aşmak istedim ve doktortakvimi’nden Kayhan Bey’i buldum.Yorumlara bakarak denemeye karar verdim.6 seanstır kendisi ile birçok sorunumu paylaştım. Her şeyi ama her şeyi konuşabildiğim biri. Gerçekten her seanstan sonra iyi ki kendisi ile tanışmışım diyorum. Sabırla, gerçekten büyük bir ilgi ile beni dinliyor ve çözüm odaklı yaklaşıyor.İlk seansım ve son seansım arasında çok büyük fark var, bunun sosyal çevrem de çok net farkında. Kendisi mesleğini layığı ile yaptığı için ona çok teşekkür ediyorum.Seanslara da kesinlikle devam edeceğim. Sevgiler.

  • Yaklaşık 3 yıl önce yaşamaya başladığım anksiyete bozukluğum kontrol edemediğim bir seviyeye ulaşınca başvurdum Kayhan Bey’e.Daha öncesinde de psikolog deneyimlerim olmuştu fakat benim üzerimde bu kadar etkili olmamıştı.Hatta birçok yanlış şey öğrenip uygulamaya başladığımı da fark ettim.Terapi sürecim devam ediyor fakat ortada kesin bir ilerleme söz konusu.Elinden geldiğince her konuda bana yardımcı oluyor ve hiç çekinmeden istediğim zaman iletişim kurabiliyorum.Uyguladığı yöntem kesinlikle faydalı ve doğru.Ben o yöntemi uyguladığım veya uygulayabildiğim kadar rahatlayabiliyorum.Çok canayakın,güleryüzlü ve alanında uzman birisi.

  • [themify_button bgcolor=”red” size=”large” nofollow=”yes” link=”https://www.doktortakvimi.com/kayhan-gurbuz-2/psikoloji/izmir#” target=”_blank“]Diğer Yorumlar[/themify_button]