a.gurbuz

Ayça AKTAÇ GÜRBÜZ

Uzm. Klinik Psikolog

Ben Kimim

İlkokul ve lise eğitimimi İzmir’de tamamladıktan sonra ODTÜ psikoloji bölümünde lisans eğitimime başladım ve şeref öğrencisi olarak mezun oldum. Amacım kendimi ruh sağlığı ve terapi alanında geliştirmek, bu alanda araştırmalar yapmaktı, klinik psikolojiye de bu amaçla yöneldim. Lisans eğitimimden sonra 9 Eylül Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans yaptım ve bu süreçte Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi aldım. Aynı zamanda, Ege Üniversitesi ve 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi’nde ergen ve yetişkin bölümlerinde staj deneyimlerim oldu. Bu süreçte, alanında uzman kişilerin terapi yaklaşımlarını gözlemleme ve farklı psikiyatrik sorunlar yaşayan yetişkin ve ergenlerle çalışma fırsatım oldu.

Yüksek lisans eğitimim süresince kaygı bozuklukları alanında araştırmalara yöneldim ve tezimi Obsesif-Kompulsif Bozukluk’ta görülen istemsiz ve tekrarlayan düşünceler ve bu düşüncelere toplumumuzun tepkisi konusunda tamamladım. Aynı zamanda ‘Obsesif Kompulsif Bozukluğa Yönelik Sosyal Damgalamanın İncelenmesi: Damgalama, Belirti Türlerine Göre Farklılaşıyor mu ve Psikoeğitim Temelli Bir Müdahale Damgalamayı Azaltabilir mi?’ başlıklı Tübitak 1002 Projesinde araştırmacı olarak görev aldım.

Yüksek lisans eğitimimi tamamladıktan hemen sonra aynı bölümde doktora eğitimime başladım. Benim için psikolojinin hem araştırma hem uygulama alanında bilgi birikimimi derinleştiren ve sadece mesleki değil hayata bakış açımda da vizyonumu geliştiren bir süreç oldu. Bu süreçte depresyon, panik bozukluk, sosyal fobi, yaygın anksiyete bozukluğu, iletişim sorunları, ilişki sorunları gibi farklı belirtiler gösteren danışanlarla Prof. Dr. Gülay Dirik ve Doç. Dr. Esin Yılmaz’dan süpervizyon alarak çalıştım.

Doktora eğitimim süresince farklı terapi yaklaşımlarını öğrenme ve uygulama fırsatım oldu. Bu süreçte Şema Terapi ve Rorschach Testi eğitimleri aldım. Farklı terapi yaklaşımlarını ve klinik değerlendirme testlerini öğrenmek danışanın ihtiyacı olan ve fayda görebileceği terapiyi uygulamamda önemli fayda sağlıyor. Aynı zamanda, alanımdaki güncel gelişmeleri takip edebilmek amacıyla ulusal ve uluslararası kongrelere katılım sağlayıp bildiri sunumları yaptım.

Terapi sürecinde olumlu değişim için temel bileşenlerin empati, koşulsuz kabul ve içtenlik olduğuna inanıyorum. Çalışmalarımda dünyanın en çok kabul gören ve en sık uygulanan terapi yöntemlerinden olan Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi yaklaşımlarını kullanmaktayım. Yetişkinlerde ve ergenlerde depresyon, sosyal fobi, panik bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, yeme bozuklukları ve ilişki sorunları gibi ilgi duyduğum konularda klinik çalışmalarıma devam ediyorum.

Danışan Yorumları
  • Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Ayça Hanımdan randevu aldım. Başvuru sebebim uzun yıllardır takıntılarımın olmasıydı. Obsesif kompulsif bozukluğum vardı.Özellikle temizlik ve kontrol takıntım hayatımı çok olumsuz etkiliyordu. Tedaviye çok umutsuz başlamıştım. Uzun zamandır böyle olduğum için takıntılarımın ömür boyu devam edeceğini inanmaya başlamıştım. Ayça hanımla çok doğru zamanda görüşmeye başladık. Her görüşmemizde hayatımda birşeyler değişmeye başladı. Beni en rahatsız eden takıntılarım nerdeyse tamamen bitti diyebilirim. Yaklaşımı, uyguladığı teknikler, analizleri, dinlemesi çok profesyonel ve güven verici. Herkese tavsiye ederim. Her şey için teşekkürler.

  • Daha önce psikolojik destek alıyor olmam beni psikolog desteğine yönlendirdi.
    3 haftalık görüşmemizde Ayça Hanım gibi zarif ve naif bir danışmanla karşılaşacağımı bilsem emin olun daha önce geleceğim yer olurdu. 3 seanslık görüşmemde gelişen olaylarla inanılmaz farklılıklar yaşadım. Denk gelmesi, olayların akışı planlanmış gibiydi. Öngörüleri ve gösterdiği yolları deneyerek kısa sürede hızlı gelişmeler sağladım. Ayça Hanım’a öncelikle çok teşekkür ediyor, kısa zamanda tekrar görüşmeyi umut ediyorum.

  • Yaklaşık 3 ay önce yaşadığım bir abimizin evladını kaybetmesi sonrasında gelişen ve gittikçe şiddetlenen panik ataklarım nedeni ile psikolojik destek almam gerektiğine karar verdim.Ayça Hanım ile ataklarımın maksimum seviyede olduğu noktada tanıştım ve iyi ki tanışmışım.Tüm gün boyunca içimdeki sıkıntı,bunaltı ve her an kötü bir şey olacak hissi ve sık sık titreme,nefes alamama,uyuşma hissi yaşıyordum.Şu an 5.seansı bitirdik.Düşünce yapım ve fizyolojik etkileri tamamen değişti.Stres ile mücadele etme konusunda Ayça Hanım ile birlikte çalışmaya devam ediyoruz.Teşekkürler Ayça Hanım.

  • Psikoloğum Ayça Hanım,samimi ve içtenlikle ile benimle ilgileniyor.Hedef noktaları çok yerinde ve kesinlikle beni anlayıp doğru bir tedavi uyguladığına inanıyorum.Kendimi rahatlıkla ona açıp,sorunlarımı tereddütsüz aktarabiliyorum.Çok rahat hissediyorum,yaklaşımları gayet mantıklı ve yerinde.Tedavi süresince hiçbir zaman yanlış birşeyler yaptığımı veya uygun olmayan düşüncelere kapıldığımı hissetmiyorum.Şu an kendimde hızlı bir iyileşme hissediyorum.Sanırım,düşüncelerime karşı atağa geçmiş bulunmaktayım.Psikoloğumla birlikte bu tedavi süresince kendimi daha iyi ve girişken hissediyorum.Kesinlikle faydalı ve doğru bir tedavi gördüğüme inanıyorum.Kendisine benimle gerçekten ilgilendiği ve önem verdiği için teşekkür ederim.