inci şahinciBen Kimim

2016 yılında, tam burslu olarak kazandığım İzmir Gediz Üniversitesi Psikoloji bölümünden onur derecesiyle mezun oldum. 2019 yılında, Ege Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik yüksek lisans programını bitirerek uzmanlığımı almaya hak kazandım.

Mesleki eğitimim süresince Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Behçet Uz Devlet Hastanesi gibi kurumlarda psikopatolojik vaka çalışmalarına katıldım. Yetişkin polikliniği, yetişkin kapalı ve açık servisleri içerisinde bipolar bozukluklar, depresif bozukluklar, obsesif kompulsif bozukluklar, kişilik bozuklukları, anksiyete bozuklukları alanlarında vaka değerlendirme takip ve tedavi süreçlerinde görev alarak hasta görüşmeleri gerçekleştirdim.

Türk Psikologlar Derneği’nin bünyesinde, İzmir Depremi ve pandemi sürecinden etkilenen bireylere psikolojik destek sağlamak amacıyla oluşturulmuş olan ekipte görev aldım. Kahramanmaraş depreminde gönüllü psikolojik destek çalışmalarına katıldım. Gönüllük çalışmalarımda, sıklıkla travma ve krize müdahale, travma sonrası stres bozuklukları, kayıp, yas, kaygı bozuklukları ve obsesif kompulsif bozukluklar ile yoğun çalışma sürecim oldu.

2016 yılından bu yana profesyonel olarak; ergen, yetişkin ve çift terapisi alanlarında danışanlarım ile yüz yüze ve online psikoterapi sürecini yürütmekteyim. Terapi hizmetlerine devam ederken aynı zamanda süpervizyon eğitimleri ve vaka incelemelerine devam etmekteyim.

Uzmanlık alanımı nitelikli kılmak adına; “Bilişsel Davranışçı Terapi’’ eğitiminin yanı sıra Dr. Nevin Dölek’ten ‘’Çözüm Odaklı Terapi’’, Kln. Psk Asena Yurtsever’ den ‘EMDR Terapisi’, Dr. Alp Karaosmanoğlu’ ndan ”’Şema Terapi” ve Türk Psikologlar Derneği’nden “Travma Psikolojisi”, ‘’Gottman Çift Terapisi 1. Düzey’’ ve ‘’Gottman Çift Terapisi 2. Düzey’’ eğitimlerini tamamladım. Bireysel terapilerde, kaygı bozuklukları, depresyon, öfke kontrol problemleri, ilişki sorunları çalışma alanlarımdandır.

Yakın ilişkilerle ilgili çalışmalarıma yüksek lisans eğitimimdeki, “Romantik İlişkide Bireyin Bağlanma Stili Üzerinde Ebeveyn Tutumlarının Etkisi” konulu çalışmam yön vermiş, çalışma alanlarıma çift terapisini de dahil etmeye yönlendirmiştir. Çift terapisi çalışmalarında ilişki terapisinde dünya üzerinde gerçekleştirilen araştırma temeline sahip ve geçerli bilimsel kanıtlara dayanan tek yöntem olan Gottman Çift Terapisi yaklaşımı ile çalışmaktayım.

Çift terapisinde çiftlerle; çözülemeyen, uzun süreli çatışmalar, sadakatsizlik ve güven problemleri, iletişim problemleri, çocuklarla ilgili anlaşmazlıklar, boşanma fikri veya süreci, ilişkiden alınan genel doyumu artma isteği konularında çalışmaktayım.

Terapi sürecinde danışanlarımla kurduğum ilişkide her danışanın biricik ve tek olduğunu bilerek yola çıkar, koşulsuz kabulün, empatinin ve güven ilişkisinin en temel iyileştirici güç olduğunu inanırım. Sorunların çözümüne giden bu yolculukta danışanlarıma rehberlik etmek, kendilerini tanımalarını sağlamak ve çözüm yollarını birlikte bulmak en özel hedefimdir.

 

Danışan Yorumları

  • inci şahinci yorumlar 4

  • inci şahinci yorumlar 3

  • inci şahinci yorumlar 2

  • inci şahinci yorumlar 1