Uzm. Klinik Psikolog Kayhan Gürbüz

Kayhan GÜRBÜZ
Uzm. Klinik Psikolog

Ben kimim?

Beş çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak Kars’ta doğdum. Çocukluğunu sokaklarda yaşayan şanslı nesildenim. İlkokulu burada bitirdim, ardından İzmir’e taşındık. Psikoloji alanına olan merakım beni İstanbul’a sürükledi. Farklı birşeyler yapma isteği ve alanıma olan merakım, ruh sağlığı alanında hizmet veren Stk’larla erkenden tanışmama vesile oldu. Hatta bu tanışıklıkları ileriye götürüp, Panik Atak Dostları Derneği bünyesinde psikoloji öğrencileri ve psikologlara yönelik eğitim ve workshop organizasyonları tertip ettim. Lisansın ilk yılı başladığım bu çalışmalar tam 6 yıl sürdü. Psikolojik bozukluklar ve tedavileri üzerine yirmiden fazla eğitim düzenlemiş olduk, bu sayede bende bir çok eğitime katılarak kendimi okul dışında geliştirme fırsatı buldum.

Psikoloji lisansını tamamladıktan sonra, meslek hayatıma başlamak için İzmir’e döndüm. Burada çalışmalarımı üç farklı kurum ile yürüttüm. Bu süreçte, yetişkin ve çocuk popülasyonlarında depresyon, panik bozukluk, fobiler, obsesif kompulsif bozukluk vb gibi bir çok farklı hastalıkla çalıştım. Bununla birlikte fiziksel ve bedensel engelli çocukların sosyal readaptasyonu, ailelerinin ruh sağlığı şikayetleri ve tedavileriyle ilgilendim. Ayrıca öğrenciliğimin son yıllarında hazırladığım ‘öfke kliniği’ projesi ile çok sayıda bireysel ve kurumsal çalışmalar yapma fırsatı buldum.

2013 yılının sonlarında mesleki çalışmalarıma bir virgül koyup, klinik psikoloji ve psikopatoloji masterı için Fransa’ya gittim, burada Bordeaux Universitesi’nde uzmanlık için iki yıl geçirdim. Fransa’da ayrıca, kuzey bölgesinde, büyük bir psikiyatri hastanesinde uzun bir staj yapma şansı buldum, burada geçirdiğim süre boyunca depresyon, anksiyete bozuklukları, madde kullanım sorunları (alkol, uyuşturucu vb.), evlilik sorunları yaşayan bir çok kişinin tedavi planlaması içinde bulundum. Farklı kültürlerden hastalarla çalışmak, bu kişilerin psikiyatrik yakınmalarını, ilişki sorunlarını nasıl yaşadıklarını ve nasıl baş ettiklerini gözlemlemek ufkumu genişletti, bana kitaplarda yazmayan şeyler öğretti. Ayrıca burada farklı eğitimlere katılarak mesleki pratiğimi geliştirme şansı buldum.

Uzmanlığımı aldıktan sonra Türkiye’ye döndüm. Dönüşümün hemen ardından askerlik görevimi Ağrı Asker Hastanesi’nde  psikolog olarak yapacağım belli oldu. Görev sürem boyunca askeri personel ve bölgedeki sivil hastalarla psikiyatrik yakınmaları ve ilişki sorunlarıyla ilgili çalışma fırsatı bulduk. Poliklinikten arta kalan zamanlarda hastane çalışanlarına iletişim, öfke kontrolü, gençlerde madde bağımlılığını önleme gibi konularda seminerler vererek çok verimli bir yıl geçirdik

Artık çalışmalarıma yeniden İzmir’de uzmanlık ve ilgi duyduğum alanlar olan yetişkin ruh sağlığı bozuklukları (depresyon, panik bozukluk, fobiler,madde kullanım bozuklukları vb.) ve ilişki sorunları ile Nora Psikoloji çatısı altında devam ediyorum.

Mesleki çalışmalarımda danışanlarıma en iyi desteği sunabilmek için alanımla ilgili güncel bilimsel araştırma ve tedavi metodlarını özellikle yabancı dilde kaynaklardan takip ediyor, koşulsuz kabulü, yargılamamayı, azami saygıyı ve profesyonelliği mesleki pratiğimin vazgeçilmez değerleri olarak görüyorum.

Eğer bir şeyleri değiştirmeyi düşünüyorsanız unutmayın, en uzun yolculuklar bile daima küçük bir adımla başlar!

Kayhan Gürbüz – DoktorTakvimi.com