uçuş-fobisi-tedavisiUçak seyahati her ne kadar bir yerden bir yere gitmeyi kolaylaştırmış olsa da uçuş fobisi yaşayanların bir kısmı bu kolaylıktan hiç faydalanamamakta, diğer bir kısmı ise uçuş süresi boyunca yoğun kaygıya maruz kalarak zor bir uçuş geçirmektedir. Uçak korkusu her ne kadar bilinmese de yolcuların en az 5’te 1’ini ilgilendirmektedir.

Uçuş fobisi özellikle sık seyahat etmek zorunda kalan kişileri daha çok ilgilendirmekte hem zaman hem de işlevselliği önemli ölçüde etkilemektedir. Bir çok kişi uçuş fobisinden dolayı kara yoluyla seyahati tercih etmek zorunda kaldığından seyahat süresi en az 5-6 kat artmaktadır. Bir çok kişi de uçuşu katlanabilir hale getirmek, kaygı düzeyini azaltmak ve uçuş fobisinden kurtulmak için her seferinde sakinleştirici ilaç veya madde kullanmak gibi geçici yöntemlere başvurmaktadır.

Uçuş fobisi yaşayan kişiler uçak yolculuğunu korkutucu bulmayanların aksine uçuş ve uçak ile ilgili gerçek dışı veya abartılmış inançlara sahiptirler. Bu sebeple, uçağa bindiklerinde veya uçağa binmek söz konusu olduğunda bu inançlar kaygıyı ve bazı bedensel belirtileri tetikler. Bu duygular ve bedensel belirtiler kişiyi uçağa binmekten ya da rahat bir uçuş gerçekleştirmeden alıkoyar.

Nora psikoloji, uçuş fobisi terapisinde, bireyin düşünce sistemi ve kaygı yaratan düşünce tipleri üzerine çalışarak, uçuş esnasında bu düşüncelerin söz konusu duygusal ve fiziksel belirtileri tetiklemesini engelleyebilmesi üzerine çalışır. Uçuş fobisi terapisi ilerleyen aşamalarda simulasyon ve refakatli uçuş ile desteklenerek, bireyin rahat bir uçak yolculuğu gerçekleştirebilmesi ve uçuş fobisinden tamamiyle kurtulması amaçlanır.

Uçuş fobisi terapi programının işleyişi ve detayları için telefon veya mail ile bilgi alabilirsiniz.