Online Terapi ile İlgili Merak Edilenler

online-terapi-hakkında

Uzun yıllardır kullanılan bir yöntem olan online terapi son dönemde pandemi sürecinin etkisiyle oldukça yaygınlaşmıştır. Bu yazımızda online terapi ile ilgili merak edilen noktaları cevapladık.

Online Terapi Nedir?

Online terapi, danışan veya psikoterapistin yüz yüze görüşmeleri gerçekleştiremedikleri durumlarda psikoterapi hizmetinin internet üzerinden görüntülü olarak sağlanmasıdır. Yüz yüze terapinin aksine online terapi, bilgisayar, tablet veya akıllı telefon gibi internet bağlantısı olan herhangi bir cihazı kullanarak lisanslı bir terapist veya danışmanla bağlantı kurmanıza olanak tanır. Geleneksel (yüz yüze) terapi görüşmelerine bir alternatif olarak ortaya çıkan online terapi, özellikle pandemi süreci ile birlikte psikoterapi alanında sıklıkla tercih edilen bir psikoterapi hizmetine dönüşmüştür.

Online Terapinin Avantajları

  • Kırsal veya uzak bölgelerde ya da yurtdışında ikamet eden bireylerin psikoterapi hizmetine erişimlerinin kısıtlı olduğu ya da hiç olmadığı durumlarda psikoterapi hizmetine erişim sağlar.
  • Yoğun çalışma programı arasında zaman yaratmakta zorlanan kişiler için tercih edilebilir.
  • Engelli bireyler veya farklı sebeplerle eve bağımlı yaşamak durumunda olan bireyler için psikoterapi hizmetini kolaylaştırır.
  • Şehir değiştirme veya şehir dışına çıkma durumunda kalındığında psikoterapi sürecini aksatmadan devam ettirme olanağı sağlar.

Online Terapi Yüz Yüze Terapi Kadar Etkili Midir?

Online psikolojik danışmanlık yüz yüze terapi kadar etkili olup olmadığı psikoterapi hizmeti almak isteyen kişilerin sıklıkla merak ettiği konular arasındadır. Online ve yüz yüze terapilerin etkinliğini karşılaştıran araştırmalara göre, Bilişsel Davranışçı Terapi, Şema Terapi, Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT), Çözüm Odaklı Terapi ve Duygu Odaklı Terapi gibi ekollerle yürütülen online psikolojik danışmanlık süreçlerinin yüz yüze terapi süreçleri kadar etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Buna karşın, psikoterapi sürecinde yüz yüze olmayı gerektiren teknikleri içeren EMDR yaklaşımında online terapi zorunda olmadıkça tercih edilmemektedir.

Merkezimizin bu konuyla ilgili çalışmaları hakkında daha detaylı bilgi için online terapi sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.