izmir terapiTerapi İzmir

Psikoterapi, psikolojik sorunların tedavisinde bilimsel olarak kanıtlanmış yöntem ve tekniklerin uzman psikolog tarafından uygulandığı tedavi şeklidir. Psikoterapi, danışanın ihtiyacına göre, bireysel terapi, çift terapisi, aile terapisi gibi farklı şekillerde uygulanabilmektedir. En sık görülen psikolojik sorunlara baktığımızda sırasıyla depresyon, fobiler, madde bağımlılıkları ve kaygı bozuklukları olduğunu görüyoruz.  Diğer psikologa başvurma nedenleri ise ilişki sorunları, öfke kontrolü, stres ve sevilen birinin kaybı gibi sorunlar olduğunu görüyoruz. Psikolog ile yapacağınız terapiler bu tür sorunlarınızın çözümüne fayda sağlayabilir. Psikoterapinin etkililiği üzerine yapılan çalışmalar, terapinin farklı ruhsal sorunların tedavisinde faydalı olduğunu göstermektedir.

Terapi Süreci

Psikoterapi sürecince, psikolog yaklaşım türüne göre bilimsel olarak desteklenmiş farklı yöntemler ve teknikler kullanabilir. İzmir Alsancak psikolojik danışma merkezimizdeki çalışmalarımızda bilişsel davranışçı terapi, EMDR, kabul ve kararlılık terapisi (ACT) yöntemleri kullanılmaktadır. Ayrıca, tüm terapi yaklaşımlarında terapötik ilişki, psikolog  ile danışan arasındaki ilişki, terapi sürecinin en temel parçasıdır. Olumlu terapötik ilişkinin temel bileşenleri ise koşulsuz kabul, empati ve saygıdır. İzmir Alsancak psikolojik danışma merkezimizde koşulsuz kabul, saygı, gizlilik ve profesyonellik terapi sürecinin temel parçası olarak görülmektedir.

İzmir Psikolog

Psikoterapinin ruhsal sorunların iyileşmesi üzerindeki faydaları göz önünde bulundurulduğunda, psikolog başvuruları günümüzde giderek artış göstermektedir. Özellikle İzmir gibi büyük şehirlerimizde, psikolojik destek almaya yönelik ön yargıların giderek azalması ve psikologa ulaşmanın kolaylaşması ile birlikte başvuruların arttığı düşünülebilir. İzmir ilinde psikolojik destek almak istiyorsanız İzmir Alsancak psikolojik danışma merkezimize ulaşabilir, uzman psikologlarımızdan destek alabilirsiniz.

Online Terapi