Esrar Bağımlılığı Nedir?

esrar bağımlılığı

Esrar nedir?

Esrar, dünyada en çok kullanılan uyuşturucu maddedir. Yeşil kahverengiye yakın renk tonlarında olup kurutulmuş yaprağa benzeyen bir formdadır. Etken maddesi delta-9 tétrahydrocannabinol (THC)’dur.

Esrar nasıl kullanılır?

Dumanı çekilerek içildiğinde etkisini 10 dakika içerisinde göstermeye başlar, 30 dakika içinde ise kandaki THC oranı maksimuma çıkar, psikolojik etkisi ise 2 ila 3 saat arası sürer. Ağızdan tüketildiğinde (kek, bisküvi içinde) etkisi biraz daha geç ortaya çıkar (30 ila 60 dk arası) ve etkisi 3 ila 5 saat sürebilir, hatta kullanılan doza bağlı olarak 10 ila 12 saate kadar uzayabilir.

Esrar neden tercih edilir?

Esrarın tercih edilmesinde en önemli etken, bağımlılık yapmayan masum bir madde gibi yansıtılmasıdır. Ancak bilinenin aksine esrar kısa ve uzun vadede önemli sorunlara yol açar ve bağımlılık yaratır.

Kullananlarda nasıl etki eder?

Normal şartlarda esrar, gevşeme, rahatlama, mutluluk hissi gibi etkileri beklentisiyle kullanılır. Ancak etkileri tamamiyle kullanıcının kişiliğine, o anki psikolojik durumuna, kullanım şekline, kullanım miktarına ve kullanılan ortam ambiyansına göre değişebilir. Esrar sıklıkla kullanımdan önceki duygusal durumu artırır. Dolayısıyla bu yoğunlaşan duygular pozitif olabileceği gibi negatif de olabilir.

Esrar kullanımının fiziksel etkileri

• Ağız kuruluğu,
• Göz bebeklerinin büyümesi ve gözlerin kızarması
• Kalp atışlarının artması, kan basıncının değişmesi, kasların gevşemesi
• Hareketlerde bozukluklar ve baş dönmeleri (özellikle kalkarken)
• Vücut ısının düşmesi (üşüme hissi)
• Dolaşım problemi ve kusmalar (Bad trip durumunda)

Esrar kullanımının psikolojik etkileri

• Bilinçlilik halinin farklılaşması, ışığa ve müziğe aşırı hassasiyet
• Neşeli olma hali, karşı konulamaz konuşma ve gülme isteği (Good trip durumunda)
• Gevşeme, sakinleşme, hafifleme hissi (Good trip durumunda)
• Zaman algısının bozulması, reaksiyon süresinin azalması
• Dikkat ve konsantrasyon sorunları
• Kaygı, panik, huzursuzluk, aklını yitirme düşünceleri (Bad trip durumunda)

Kullanıcıların bilmesi gerekenler

Esrar Bağımlılığı

Her ne kadar esrarın bağımlılık yapmayan masum bir madde olduğu söylense de hem psikolojik hem de fiziksel bağımlılık söz konusudur. Çarpıntı, uykusuzluk, huzursuzluk, terleme gibi belirtiler, esrarı azaltma veya bırakma durumunda ortaya çıkan fiziksel belirtilerdir. Psikolojik bağımlılık, esrar kullanmaya ilişkin karşı konulmaz bir istekle kendini gösterir, kullanıcılar bu noktada olduklarını bu noktaya varmadan anlayamazlar ve kullanımları kontrol edebildiklerini düşünürler. Fiziksel bağımlılığa ilişkin belirtiler 7-10 gün içinde ortadan kalkarken, psikolojik bağımlılık daha uzun süre devam eder, hatta bıraktıktan sonra tekrar başlamayı tetikleyebilir.

Bilişsel Sorunlar

Nörolojik araştırmalar, uzun süre esrar kullanımı olan kişilerde, öğrenme, dikkat, konsantrasyon ve hafıza ile ilgili sorunlar oluştuğunu göstermektedir.

Doğurganlık ve Hamilelik

Yapılan çalışmalar uzun süreli esrar kullanımın hem kadın hem de erkekte doğurganlığı etkilediğini, ayrıca fetüsün gelişimi üzerinde olumsuz etkiler yarattığını göstermiştir.

Motivasyon

Uzun süreli esrar kullanıcılarında sosyal ilgisizlik, izolasyon, motivasyon kaybı gibi belirtiler gözlemlenmiştir.

Psikiyatrik rahatsızlıklar

Esrar kullanımı, uzun süreli olması ve özellikle genç yaşlarda başlaması durumunda depresyon ve psikoz için risk oluşturmaktadır. Bu hastalıkların oluşumunu ve ilerleyişini etkilemektedir.

Solunumla İlişkili Sorunlar

Esrar kullanımı, solunum yolu rahatsızlıkları ve kanser riskini artırmaktadır.

Esrar bağımlılığı ve Psikolojik Destek

Psikoterapi, madde kullanımı ile ilişkili bozukluklarda, kişinin yoksunlukla baş etmesi, yeni bir günlük rutin inşa etmesi, sorun çözme becerilerinin geliştirme gibi alanlarda faydalı olabilmektedir.  Bir psikologla görüşmek bu süreçle daha iyi baş etmenize olanak sağlayabilir. Bu konuda merkezimizden yüz yüze veya online terapi ile yardım alabilirsiniz.

Madde Bağımlılığı Tedavisi Kendine Yardım Rehberi İçin Tıklayınız

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Madde Bağımlılığı Testi

Bağımlılık Risk Ölçeği

Depresyon Testi

Beck Depresyon Ölçeği

Özgüven Testi

Özgüven Ölçeği

Bu içeriği paylaşın