Çift/Yetişkin Psikolojisi

Beste İÇAĞASI

Çift/Yetişkin Psikolojisi

 

Ben Kimim

İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden yüksek şeref öğrencisi olarak mezun oldum. Mezuniyetimin hemen ardından, insan davranışlarının altında yatan mekanizmaları araştırdığım yolculuğuma aynı üniversitede Deneysel Psikoloji yüksek lisans programında devam ettim. Bu bağlamda, öğrenmede süreçlerindeki bilişsel ve fizyolojik faktörleri inceledim. Programdan deneysel psikolog olarak birincilikle mezun oldum.

Deneysel Psikoloji mezuniyetimden sonra bireylerin verimlilik, refah ve iyilik halini artırmaya yönelik çalışmalarıma örgütsel alanda devam ettim. Bu süreçte özellikle kişilerarası ilişkilerde ortaya çıkan sorunlarla baş etme becerisi, kriz ve stres yönetimi, zaman yönetimi konularında önemli bir deneyim elde ettim. Ayrıca insan ilişkilerinde empati odaklı yaklaşımımı güçlendirdim. Yoğun stres altında çalışan çalışanları doğrudan gözlemleme şansım oldu.

Deneysel ve örgütsel psikoloji deneyimlerimi klinik psikoloji ile pekiştirmek üzere ikinci yüksek lisansımı İzmir Ekonomi Üniversitesi Klinik Psikoloji programında tamamladım. Tezimde sosyal bağlamda ortaya çıkan düşünce ve inançlar üzerinden sosyal kaygı bozukluğunda sosyal karşılaştırmaların önemini irdeledim. Uzmanlık sürecim boyunca üniversite bünyesindeki Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde Bilişsel Davranışçı Terapi ekolüyle Dr. Öğr. Üyesi Ceren Gökdağ ve Öğr. Gör. Dr. Özge Şahin’in süpervizyonları kapsamında danışan gördüm. Yüksek lisans kapsamındaki aldığım eğitimlerimi dışarıdan aldığım Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri ile de destekledim.

Bireylerin düşünce, duygu ve davranışları bağlamında ortaya çıkan sorunların altında yatan faktörleri anlama ve bu sorunları çözümleme süreçlerinde bireylere eşlik etme yolculuğuma birey odaklı bir yaklaşım ile devam ediyorum. Terapist ve danışan arasında kurulan ilişkinin dönüştürücü gücüne inanıyorum. Bu bakış açısıyla yetişkinlerde ortaya çıkan depresyon, kaygı bozuklukları, obsesif kompulsif bozukluk, ilişkisel sorunlar, iletişim problemleri, stres/öfke problemleri, mükemmeliyetçilik ve özgüven eksikliği gibi konularda Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımı uygulamalarıyla çalışıyorum.