basak-ormankiran

Başak ORMANKIRAN

Uzm. Psikolog/Aile Danışmanı

Ben Kimim?

İlkokul ve lise eğitimlerimi Edirne’de tamamladıktan sonra Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü kazanarak İzmir’e geldim ve bölümden yüksek onur derecesi ile mezun oldum. Meslek hayatıma İzmir’de özel bir psikolojik danışmanlık merkezinde başladım. Burada, yetişkinlerde iletişim, problem çözme gibi sosyal becerileri geliştirmeye yönelik destekleyici grup terapileri ve çalışmalar yürüttüm. Meslek hayatıma başladığım yıllarda uygulamalı alan ve akademide eş zamanlı ilerlemenin mesleki yetkinliğimi arttıracağına inandığım için Ege Üniversitesi Aile Danışmanlığı yüksek lisans eğitimimi tamamladım.

Ardından psikoterapilere yönelik ilgim ve klinik alanda ilerleme hedefim neticesinde eğitimime Ege Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programı ile devam ettim. Tez döneminde, İtalya’nın köklü üniversitelerinden biri olan Roma La Sapienza Üniversitesi Klinik Psikoloji departmanında bulundum. Burada Klinik Psikoloji laboratuvarında yürütülen yeme bozuklukları, uyku bozuklukları alanlarında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi edinme ve bu çalışmalara dahil olma fırsatı yakaladım. Şuan yeme bozuklukları ve öz-şefkat konulu tez çalışmamı yürütmekteyim.

Klinik Psikoloji programı kapsamında aldığım Bilişsel Davranışçı Terapi teorik eğitimimin ardından, yetişkin ve çocuk danışanlar ile psikoterapi uygulamalarım sırasında Prof. Dr. Haluk Arkar ve Doç. Dr. Serap Tekinsav Sütcü’den süpervizyon aldım. Aynı zamanda, klinik ölçme ve değerlendirmeye yönelik test eğitimimi (MMPI, T.A.T., C.A.T, WAIS-R, WISC-R) tamamladım. Ege Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri birimde bir yıl yer alarak ruhsal değerlendirmeye yönelik testleri uygulama ve yorumlama becerilerimi geliştirdim.

Şuan Bilişsel ve Davranışçı Terapi yönelimini kullanarak yetişkinlerde yeme bozukluğu, kaygı bozuklukları, panik bozukluk, depresyon alanlarında çalışmaktayım. Bunun yanında, çiftlerde ilişkisel problemlerin çözümlenmesi ve etkili iletişim, ebeveynler ile etkili ebeveynlik becerilerinin geliştirilmesi alanında çalışmalarıma devam ediyorum.