başak ormankıran

Başak ORMANKIRAN

Ben Kimim?

İlkokul ve lise eğitimlerimi Edirne’de tamamladıktan sonra, Ege Üniversitesi psikoloji bölümünden yüksek onur derecesi ile mezun oldum. Klinik Psikoloji ve Aile danışmanlığı alanlarında yüksek lisans eğitimlerimi Ege Üniversitesi’nde tamamladım. Şuan uygulamalı alandaki çalışmalarımın yanında eş zamanlı olarak Ege Üniversitesi Klinik Psikoloji Doktora programına devam etmekteyim.

Meslek hayatıma başlamadan önce pek çok özel kurum ve üniversite araştırma laboratuvarlarında yer alarak farklı yaş grupları ile çalışma fırsatı edindim. Ardından İzmir’de özel bir psikolojik danışmanlık merkezinde çalışmaya başladım. Burada, ilköğretim çağındaki çocukların sosyal becerilerini ve duygusal gelişimlerini desteklemeye yönelik grup terapileri yürüttüm.

Yüksek lisans eğitimlerin sırasında etkili iletişim, sınır koyma, aile işlevselliği konularında ebeveyn eğitimleri vererek aileler ile çalıştım. Bunun yanında aldığım Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi kapsamında Ege Üniversitesi Psikoterapi Birimi’nde çocuk ve yetişkin danışanlar ile süpervizyon sürecimi tamamladım. Aynı zamanda, çocuk ve ergenlerin zihinsel ve duygusal gelişimlerini değerlendiren klinik ölçme ve değerlendirmeye yönelik test eğitimimi (WISC-R, AGTE, MMPI, T.A.T., C.A.T) tamamladım. Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Yetişkin Psikiyatri birimlerinde bir yıl yer alarak uygulama ve yorumlama becerilerimi geliştirdim. Tez döneminde, İtalya’nın köklü üniversitelerinden biri olan Roma La Sapienza Üniversitesi Klinik Psikoloji departmanında bulundum. Burada Klinik Psikoloji laboratuvarında yürütülen yeme bozuklukları, uyku bozuklukları alanlarında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi edinme ve bu çalışmalara dahil olma fırsatı yakaladım.

Çocuk ve ergenler ile yürüttüğüm çalışmalarımda kaygı bozuklukları, depresyon, öfke problemleri, sosyal ve duygusal gelişimlerini desteklemeye yönelik çalışmalarımı Bilişsel ve Davranışçı Terapi yaklaşımını kullanarak sürdürmekteyim.