bağımlılık-tedavi-terapi-desteğiMadde bağımlılıkları günden güne daha çok insanı ilgilendiriyor. Başlangıçta keyif almak için kullanılan madde bir süre sonra kişinin kendisini normal hissedebilmesi için vazgeçilmez oluyor. Durum böyle olunca kişide madde kullanmadığı zaman sinirlilik, gerginlik, kaygı, dikkatini toparlayamama gibi belirtiler kendini gösteriyor. Kullanılan madde ne olursa olsun, bağımlılığı olan her kişi madde kullanımını bıraktığında bu zorlu ve yorucu süreçten geçmek zorunda kalıyor, kimi durumlarda bu süreç hastanede yatış gerektirebiliyor. Madde bağımlılığı terapi ve tedavi destek grubu bu süreçte size bağımlılıktan kurtulmaya yardım edebilir!

Madde kullanımını bırakma, sürecin ilk ve çok önemli adımı olsa da iş bununla bitmiyor. Örneğin çevrenizde sigarayı bırakıp bir süre sonra tekrar başlayan en az bir kişi tanımışsınızdır. Aslında bu durum bağımlılık yapan alkol ve uyuşturucu içinde aynıdır. Maddeyi bırakanlar bir süre sonra kendilerine, bir sebebe bağlayarak tekrar madde kullanma izni verirler. Maddeyi bırakmış olmaları tekrar bağımlı olmayacaklarına inandırır ancak bu izinler zamanla çoğalır ve kişi tekrar eskisi gibi madde kullanmaya başlar. Bu durum esasında şaşırtıcı değildir, maddeyi bıraktıktan sonra bile dikkat edilmesi gereken bir çok tuzak vardır. Hatta bir çok vaka bireysel bir tedavi ve destekleme programına ihtiyaç duyar.

Nora Psikoloji bünyesinde, İzmir’de düzenlediğimiz bağımlılık terapi ve tedavi destek programlarıyla hem maddeyi bırakma hemde bıraktıktan sonra tekrar başlamayı önlemeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Maddeyi bırakmak için ilk adımı bizi arayarak atabilirsiniz.

Madde Bağımlılığı Serisi